reklama

Wieczór poetycko - muzyczny w Tomicach. Uczcili lokalnych twórców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWieczór Poetycko - Muzyczny poświęcony lokalnym twórcom Marianowi Cezaremu Abramowiczowi oraz Józefowi Janowi Swędrowskiemu zorganizowano po raz kolejny w Gminnym Centrum Kultury w Tomicach.
reklama

Marian Cezary Abramowicz oraz Józef Jan Swędrowski to twórcy pochodzący z gminy Gizałki. Pierwszy urodził się 29 października 1934 r. w Białobłotach. Debiutował w 1966 r. wierszem „Wrzosowisko” w 13. numerze „Tygodnika Kulturalnego”. W latach 1975-1979 pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gizałkach. Należał do Związku Literatów Polskich, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Mieszkał w Leśnictwie Biała Królikowska we wsi Dziewiń Duży. Zmarł 5 marca 1997 r.

Józef Jan Swędrowski  przyszedł na świat w Gizałkach. Był pisarzem, poetą, członkiem poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, animatorem kultury, autorem tekstów do ponad stu piosenek. Swój pierwszy utwór napisał w piątej klasie szkoły podstawowej. Zadebiutował w Poznaniu w 1978 r. zbiorem wierszy „Człowiek”, za który zdobył wyróżnienie w turnieju „O Zieloną Wazę”. Zmarł w 2015 r. w wieku 61 lat.

reklama

Wieczór poetycko - muzyczny w Tomicach

W sali Gminnego Centrum Kultury w Tomicach po raz kolejny zorganizowany wieczór poświęcony tym dwóm niezwykłym postaciom. W części poetyckiej spotkania zatytułowanej " Czy jest coś na ziemi i w przestrzeni nie przeciwstawne" prowadzonej przez  Danutę Bartosz -  prezes Fundacji Literackiej " Jak podanie ręki" i honorowego prezesa Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich oraz  Urszulę Zyburę - wiceprezesa zarządu Wielkopolskiego Związku Literatów Polskich -  publiczność mogła wysłuchać utworów poetyckich lokalnych poetów, które czytali: Monika Błaszczyk  - sekretarz gminy Gizałki,  Lilla Deleszkiewicz - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie, Halina Kupczyk, Iwona Biskupska - Czajczyńska oraz ksiądz  Marcin Holak.

reklama

Dopełnieniem części poetyckiej były krótkie wizualizacje graficzne wyświetlane do poszczególnych wierszy, których zadaniem było spotęgowanie emocji, pobudzenie wyobraźni i zmuszenie słuchacza - widza do refleksji nad światem zbudowanym z kontrastów i przeciwstawień, nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia.

 - Podczas części poetyckiej mogliśmy zobaczyć także projekt autorstwa pani Małgorzaty Jańczak - reżyserki radiowej poświęcony poezji pani Danuty Bartosz, do którego wizualizacje graficzne przygotowali pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach. W słuchowisku usłyszeliśmy głos pani Magdaleny Dehry aktorki Teatru Animacji w Poznaniu.W części muzycznej wieczoru na scenie zaprezentowały się dwie wyjątkowe artystki: Aleksandra Kamińska - Rykowska (wokal) oraz Maria Rutkowska (pianino) w koncercie zatytułowanym " Od Straussa do Warsa" - relacjonują pracownicy GCK. 

reklama

Podczas występu można było usłyszeć kilka znanych i lubianych arii z oper i operetek, takich jak: „Habanera” z opery „Carmen” czy słynna „Aria ze śmiechem” Johannesa Straussa II, a także piękne przeboje z musicali, choćby aria Evity Peron „Don't cry for me Argentina”, czy utwory " Miłość Ci wszystko wybaczy" , "Rebeka". 

Na zakończenie spotkania wójt Robert Łoza wręczył bukiety kwiatów wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie części poetyckiej, jak również występującym artystkom. Ponadto pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach przygotowali dla wszystkich uczestników spotkania praktyczne upominki w postaci zakładek do książek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama