700 osób - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele, przedszkolaki, samorządowcy, pielęgniarki, policjanci, radni, sołtysi, strażacy, ratownicy - zjawiło się na pleszewskim rynku, żeby wziąć udział w wielkiej akcji "Razem dla Życia". Ramię w ramię uczyli się jak ratować ludzkie życie.
W sumie w wydarzeniu udział wzięło ponad 5.000 osób, ponieważ równocześnie z tymi, którzy pojawili się w centrum miasta, resuscytację na fantomach prowadzono w placówkach oświatowych miasta i gminy Pleszew, a także instytucji publicznych takich jak chociażby PŚDS Pleszew.
To niezwykłe wydarzenie co roku odbywa się w Pleszewie w ramach Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca. Po raz pierwszy akcję zorganizowano w roku 2021 - z inicjatywą wyszli wówczas pleszewscy ratownicy medyczni, którzy od dawna już edukują najmłodszych - organizując różnego rodzaju spotkania w szkołach i przedszkolach.
Wielka akcja przeprowadzania resuscytacji na pleszewskim rynku powtórzona została także w roku 2022. I co warte podkreślenia - w maju minionego roku Pleszew został oficjalnie nagrodzony za wspomniany projekt.
Akcja "Razem dla Życia" w Pleszewie
Zebranych 22. września na płycie pleszewskiego rynku powitał włodarz miasta – Arkadiusz Ptak.
- Co roku coraz więcej firm i instytucji bierze udział w tej akcji, co bardzo nas cieszy, ale cel tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim edukacyjny, dlatego dziękuje za udział uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkolakom i ich opiekunom. To od tych młodych ludzi zależy, jak w przyszłości będzie w tym zakresie wyedukowane społeczeństwo - mówił burmistrz Arkadiusz Ptak.
O znaczeniu pierwszej pomocy przypomniał zebranym Dominik Kołaski – prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe w Gołuchowie, ratownik medyczny Pleszewskiego Centrum Medycznego i pomysłodawca akcji. Poinstruował też zebranych, jak powinno wykonywać się prawidłowo wykonać resuscytację, a potem wspólnie z Anną Bogacz, rzeczniczką prasową pleszewskiego ratusza prowadził całe wydarzenie.
Punktualnie o godzinie 12.00, wszystkie grupy rozpoczęły przeprowadzanie akcji. Każdy z uczniów pod czujnym okiem wykwalifikowanego ratownika wykonał reanimację; starsi wykorzystywali do tego fantomy, a przedszkolaki - pluszowe misie. Wszyscy wykazali się nie tylko zaangażowaniem, ale i wiedzą, jak ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w przypadku zatrzymania akcji serca.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłbym, firma FAMOT z Pleszewa podarowała defibrylatory AED. Tym razem otrzymały je miejscowości Rokutów, Bronów i Grodzisko.
Z kolei burmistrz Arkadiusz Ptak przekazał tablice informacyjne z mapą, na której zaznaczono, gdzie na terenie gminy znajdują się AED m.in. przedstawicielom szkół "średnich", straży, policji i szpitala.
Specjalne stoisko z alkogoglami przygotowała Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Pleszewie. Niespodziankę dla najmłodszych przygotowały również funkcjonariuszki z KPP w Pleszewie, które na akcję przyprowadziły znaną maskotę - "Pyrka".
- Sam bym tego nigdy nie zrobił, ale dzięki połączeniu sił możemy razem ratować ludzkie życie i to jest piękne . Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję, zwłaszcza osobom, które pożyczyły nam fantomy. Nie jestem w stanie wymienić wszystkich oddzielnie, ale to co robią jest wspaniałe. Na specjalne podziekowania zasługuje Kompaktowy Pleszew i firma FAMOT, dla których bezpieczeństwo mieszkaców jest bardzo ważne. Dziekuje osobom, które czuwały nad prawidłowym przebiegiem akcji, czyli instruktorom: pielęgniarkom, ratownikom i położnym z PCM, strażakom: OSP Pleszew, OSP Dobrzyca, OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna i KP PSP Pleszew, ratownikom WOPR Gołuchów, małym i młodym ratownikom, Wielkopolskiej Grupie Poszukiwawczo - Ratowniczej z Ostrowa Wlkp., MDP z Pleszewa i Kolonii Ostrowskiej - Świerczyna - mówi nam Dominik Kołaski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.