Reklama

Wyjątkowe żniwa w Jedlcu. Pamiętacie takie zbiory? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zbiorów, jakie zorganizowano kilka dni temu w Jedlcu nie robi już nikt od dawna. - Wspaniały pomysł. To były piękne czasy. Powracają wspomnienia - zachwycają się internauci.

Powracają piękne wspomnienia

Kilka dni temu, za pośrednictwem swojej strony na Facebooku, Ochotnicza Straż Pożarna z Kuchar podzieliła się niezwykłymi zdjęciami. Uchwycono na nich tegoroczne żniwa w jednym z gospodarstw w Jedlcu. Pracujący na polu ścinali dojrzałe zboże kosami, a potem wiązali je ręcznie w snopki i układali w mendle.  

- Co tu się dzieje?? Na polu w Jedlcu, mieszkańcy Kuchar koszą zboże kosami! – napisała Beata Szymoniak – Radna Gminy Gołuchów. 

Fotografie poruszyły wielu internautów.

- Moi rodzice i dziadkowie tak pracowali. Ciężka i niedoceniona praca – napisał jeden z nich.

- To ci dopiero... wróciły wspomnienia z dzieciństwa… i te kanki... z kompotem lub kwaśnym mlekiem – przypomniała pani Danuta. - Wspaniały pomysł. To były piękne czasy. Powracają wspomnienia – zachwyciła się pani Justyna. 

Wyjątkowe żniwa 

Jak się dowiedzieliśmy, inicjatorami wyjątkowych żniw byli organizatorzy nadchodzącego II Zlotu Starych Ciągników w Kucharach. Ci chcą pokazać na zlocie starodawne snopki, więc postanowili je wykonać w Jedlcu.   

- Przy okazji przebraliśmy się jak z tamtej epoki – mówi Michał Balcer, prezes OSP w Kucharach. 

Pole, na którym zorganizowano żniwa od mieszkańców Jedlca dzierżawi Marek Garczerek, były prezes, a obecnie sekretarz zarządu OSP w Kucharach. W wyjątkowych zbiorach udział wzięli mieszkańcy Kuchar – m.in. organizatorzy zlotu starych ciągników. Właścicielka pola z Jedlca przygotowała dla pracujących tradycyjny poczęstunek. Na miejscu panowała niepowtarzalna atmosfera

- Osobiście nie pamiętam takich żniw, więc było to przeżycie – mogliśmy sobie przypomnieć jak kiedyś pracowali nasi dziadkowie. Tym bardziej, że założyłem ubranie po moim ś.p. dziadku – wyznaje Michał Balcer.  

Powrót do przeszłości

A to wszystko to tylko przedsmak nadchodzącej edycji zlotu starych ciągników. Ta obędzie się w Kucharach 14 sierpnia. Na miejscu przybyli będą mogli m.in. zobaczyć paradę starych ciągników i pokaz młócenia młocarnią, wziąć udział w konkursie czy skorzystać z przelotu helikopterem.

O szczegółach II Zlotu Starych Ciągników przeczytasz tutaj:  Będzie drugi zlot starych ciągników w Kucharach!

Organizatorami wydarzenia są: OSP Kuchary, sołtys Kuchar, KGW Kuchary, KGW Macew, Robert Smółka i Andrzej Biesiada.

A wy pamiętacie takie żniwa? Jak je wspominacie?  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy