Reklama

Wyższe podatki w Gminie Gołuchów. ZNAMY nowe stawki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wyższe podatki w Gminie Gołuchów. ZNAMY nowe stawki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podatki w gminie Gołuchów idą w górę. Zdecydowano o tym na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej. - Jest to dla nas najtrudniejsza sesja - zarówno dla tych którzy proponują, jak i dla tych, którzy uchwalają – mówił wójt Marek Zdunek.

Od przyszłego roku większy podatek w gminie Gołuchów zapłacą właściciele nieruchomości, dużych wozów transportowych oraz rolnicy. Przegłosowano też podniesienie opłaty za śmieci. Jak duże będą to wzrosty?   

Podatek od nieruchomości w gminie Gołuchów

W przypadku nieruchomości stawki podatkowe pójdą w górę o 15 proc. Różnice najbardziej odczują przedsiębiorcy. Według podjętej uchwały za 1 m2 gruntu związanego z działalnością gospodarczą zapłacić będzie trzeba od stycznia 1,04 zł (wzrost o 14 gr), budynku mieszkalnego - 0,69 zł (wzrost o 9 gr), a budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 24,15 zł (wzrost o 3,15 zł).     

Do zaproponowanych zmian odniósł się wójt gminy Gołuchów – Marek Zdunek.

- Jest to uchwała, z której z reguły nikt nie jest zadowolony. Myślę jednak, że choć trochę zostaniemy zrozumiani, proponując takie stawki. Nie wybiegamy nic ponad, ale chcemy – może nawet nie na dotychczasowym poziomie - utrzymać przyszłoroczne wydatki, a przede wszystkim usługi dla naszych mieszkańców – a konieczne są wpływy – tłumaczył włodarz.

I przedstawił liczby związane z pobieraną opłatą. Z tytułu podatku od nieruchomości w roku 2022 do gminy Gołuchów wpłynęło ok. 8,4 mln zł. Według wyliczeń, za sprawą podwyżek wpływ ten wynosił będzie blisko 9,07 mln zł, a więc wzrośnie o ok. - 660 tys. zł.   

Podatek od środków transportowych i podatek rolny

Więcej - o ok. 15 proc. - zapłacą też właściciele m.in. samochodów ciężarowych i ciągników z przyczepami i naczepami o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony oraz autobusów (zobacz nowe stawki). Poza tym podwyżki czekają rolników.

Średnia cena skupu żyta, na podstawie której oblicza się podatek rolny, wynosi w bieżącym roku 56 zł, a od stycznia będzie to 65 zł. Podczas sesji radni przegłosowali obniżenie stawki 74,05 zł, którą podano w komunikacie prezesa GUS.

- Dodam tylko, jako ciekawostkę, że każda złotówka to 20 tys. zł w budżecie - skomentował zmiany podatku rolnego wójt. 

Radni muszą, a nie chcą

Wszystkie trzy uchwały dotyczące podatków podjęto ośmioma głosami. Od głosowania wstrzymali się przedstawiciele Klubu Radnych Niezależnych oraz dwóch radnych niezrzeszonych (Stanisław Podymski i Anna Witkowska).

Wprowadzone zmiany gorzko skomentowali Niezależni. Odnieśli się do utraconych przez samorząd dochodów, związanych ze wcześniejszymi decyzjami na szczeblu krajowym, dotyczącymi PIT-u. 

- Nie zgadamy się z odbieraniem samorządom środków z PIT-u, które to nasza gmina dobrze wykorzystywała na potrzeby bieżące, jak i inwestycyjne. W tym roku wskutek działania Polskiego Ładu gmina Gołuchów straci blisko 3 mln z PIT-u. Natomiast radni gminy muszą stać się tymi „złymi” osobami, które podnoszą podatki. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej wielu mieszkańców, rolników i przedsiębiorców, wobec czego radni Niezależni gminy Gołuchów postanowili wstrzymać się od decyzji podniesienia podatków – odczytał stanowisko klubu radny Maksymilian Marek.

Więcej za śmieci

W trakcie sesji podjęto też uchwałę dotyczącą nowej stawki za odbiór śmieci w gminie.

- To chyba najbardziej wrażliwa opłata, bo dotyczy każdego mieszkańca - powiedział wójt Marek Zdunek.

Od stycznia mieszkańcy gminy Gołuchów za wywóz odpadów płacić będą 27 zł od osoby na miesiąc. To wzrost o 2 zł. Jak przyznał wójt, planowana była większa zwyżka – o 3 zł. Po analizie udało uznano jednak, że uda się "spiąć" budżet niższymi opłatami niż przewidywano początkowo.

Właściel nieruchomości, na której kompostowane są bioodpady zapłaci od nowego roku 23 zł. Za to kara za niesegregowanie śmieci wynosić będzie - 81 zł od jednego mieszkańca (o 11 zł więcej).

Więcej o wzroście cen za odbiór śmieci w powiecie pleszewskim przeczytasz w najnowszym wydaniu gazety Życie Pleszewa (które dostępne jest również tutaj: LINK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy