Zmęczenie i niskie temperatury sprzyjają chorobie. Przeziębienie, grypa, katar, gorączka - to wszystko znacznie obniża koncentrację podczas prowadzenia samochodu. Chory kierowca może stwarzać równie duże zagrożenie na drodze, co osoba pod wpływem alkoholu.
Objawy przeziębienia potrafią znacząco wpływać na reakcje kierowcy. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze - to zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Kierowca chory na grypę, przeziębiony, zażywający leki nie powinien wsiadać za kierownicę. - Ma wówczas problemy ze skupieniem, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza, podobnie jak u kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu - stwierdza Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Niebezpieczeństwo na drodze potrafią spowodować nawet zwykłe kichnięcia, gdyż kierowca traci wówczas z oczu trasę na około 3 sekundy. Może to być bardzo groźne, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund potrafią decydować o tym, czy dojdzie do wypadku.
Bóle głowy, mięśni i stawów, katar, gorączka czy kaszel równie mocno potrafią rozkojarzyć i osłabić uwagę kierowcy, jak wszystkie czynności, które wiążą się z tym stanem - czyszczenie nosa, kichanie. Chorobie często towarzyszy senność i poczucie zmęczenia wynikające z osłabienia i przyjmowanych leków. Dlatego, jeśli musisz brać jakieś leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub przeczytaj na dołączonej ulotce, czy nie wpłyną one na jakość prowadzenia samochodu.
Jednocześnie podwyższona temperatura ciała i gorsze samopoczucie u wielu osób powodują rozdrażnienie, które może dodatkowo przyczyniać się do nerwowych sytuacji na drodze. - Z grypą lub objawami przeziębienia lepiej zostać w domu. Jeśli musisz gdzieś pojechać, wybierz środki komunikacji miejskiej albo poproś o przysługę kogoś z rodziny czy znajomych. Gdy mimo wszystko zdecydujesz się na prowadzenie samochodu, zachowaj większą ostrożność niż zwykle, unikaj gwałtownych manewrów i postaraj się być maksymalnie skupionym na jeździe - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Z grypą jak z alkoholem
Opublikowano:
Autor: Piotr Budnik
Przeczytaj również:
Wiadomości
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE