Reklama

Zmarł Zygmunt Kościelak - były radny i zasłużony strażak ochotnik z Gołuchowa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie żyje Zygmunt Kościelak – były radny i zasłużony strażak ochotnik z Gołuchowa.

Zygmunt Kościelak urodził się 30 sierpnia 1939 r. w Jedlcu, z ojca Władysława i matki Heleny z domu Wichnowska. Rodzice pracowali we własnym gospodarstwie rolnym. W 1943 r. cała rodzina została wywieziona do Niemiec, do miejscowości Ajkorst.

Zygmunt Kościelniak nie żyje. Wojenne perypetie 

Po wojnie powrócili do Polski, do Piekoszowa w powiecie głogowskim. Tam też Zygmunt Kościelak uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1957 r. wraz z rodzicami powrócił do Jedlca i do 1964 r. pracował w gospodarstwie rodziców. Następnie założył rodzinę i zamieszkał w Gołuchowie. 

Zdobył uprawnienia kierowcy-operatora sprzętu ciężkiego i pracę w wyuczonym zawodzie w Kółku Rolniczym w Gołuchowie, a następnie w Kaliskim Przedsiębiorstwie Budowlanym w Kaliszu, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę. Nie był jednak biernym emerytem. W latach 2000-2004 zatrudnił się jako operator koparko-ładowarki w Zakładzie Usług Komunalnych w Gołuchowie.

 - Pan Zygmunt obok pracy zawodowej angażował się również społecznie. W latach 1994- 1998 był radnym Rady Gminy Gołuchów – wspominają gołuchowscy urzędnicy.

Kościelniak był legendą gołuchowskiej OSP

Był legendą gołuchowskiej straży. W 1967 roku  wstąpił do jednostki OSP. Pełnił funkcje prezesa zarządu OSP i prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gołuchowie. Był także członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Pleszewie. 

- Jako prezes współuczestniczył w przeprowadzonym gruntownym remoncie Domu Strażaka w Gołuchowie. Wówczas też zakupiono nowy samochód pożarniczy i rozpoczęto systematyczne odnawianie sprzętu pożarniczego i osobistego strażaków. Pan Zygmunt angażował się, także w tworzenie i funkcjonowanie młodzieżowych drużyn pożarniczych współorganizując między innymi zawody i turnieje wiedzy pożarniczej - opowiadają urzędnicy z Gołuchowa. 

W 2006 roku Zygmunt Kościelak zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu OSP i Zarządu Oddziału Gminnego. Na walnym zebraniu OSP dh Zygmuntowi nadany został tytuł Honorowego Prezesa Zarządu OSP i Honorowego Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gołuchowie.

Za swoją wieloletnią działalność otrzymał też wiele innych odznaczeń: Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – 1986 r., Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - 1993 r., Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” - 1998 r., Złoty Znak Związku OSP RP – 2005r. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy