Reklama

Zmiana statusu żołnierzy WOT. Sygnał do natychmiastowego stawiennictwa

Opublikowano:
Autor:

Zmiana statusu żołnierzy WOT. Sygnał do natychmiastowego stawiennictwa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rosja zaatakowała Ukrainę. W związku z tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce otrzymali status do natychmiastowego stawiennictwa się. W Wielkopolsce wynosi on 12 godzin. Co to oznacza?

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w całym kraju są w stanie podniesionej gotowości. Wszystko przez rosyjską agresję na Ukrainę. Dlatego też - w celu wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy prowadzono nowy status do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W trzech województwach wynosi on 6 godzin, w pozostałych - 12 godzin. 

Żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin. Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. 

Pracodawca musi dać bezpłatny urlop

Żołnierze mają obowiązek sprawdzić i skompletować swoje wyposażenie, powiadomić pracodawców o sytuacji i być w gotowości do natychmiastowego stawiennictwa się w reżimie czasowym.  Pracodawcy zatrudniający żołnierzy WOT nie mają obowiązku w takim przypadku wypłacenie swoim pracownikom pensji za dni, w których pełnią oni służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. 

Pracodawców żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi - żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa - wskazuje rzecznik prasowy WOT. 

W czasie, gdy żołnierze będą pełnić służbę pracodawca udziela pracownikowi bezpłatnego urlopu. 

Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy - podkreśla Marek Pietrzak. 

Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy