reklama

Żniwa 2023 w powiecie pleszewskim. Służby ruszyły w teren [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Żniwa 2023 w powiecie pleszewskim. Służby ruszyły w teren [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościŻniwa tuż-tuż. W związku z tym, jak co roku, rolników z powiatu pleszewskiego odwiedzili przedstawiciele służb - by przeprowadzić akcję profilaktyczną, ale także kontrolę kombajnów, ciągników i maszyn rolniczych, które będą pracować podczas zbiorów.
reklama

Akcja "Bezpieczne żniwa" - to już stały punkt w powiecie pleszewskim przed oficjalnym rozpoczęciem zbiorów. Nie inaczej jest w tym roku.

Tuż przed wyjazdem rolników na pola, przedstawiciele służb odwiedzili poszczególne gospodarstwa. Chodziło o to, by informować ich o zasadach bezpieczeństwa, ale także sprawdzić stan maszyn, które wkrótce wyjadą do pracy.

Akcja służb przed żniwami w powiecie pleszewskim. Co sprawdzano?

Na pola w powiecie wyjechali przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

- Wspólnie prowadzono działania profilaktyczne, które mają na celu uświadomienie mieszkańców wsi o zagrożeniach występujących podczas prac polowych - podkreśla Monika Lis-Rybarczyk z KPP w Pleszewie.

reklama

Jak zaznaczają przedstawiciele służb, podczas działań zwracano uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Ponadto nie brakowało sprawdzania stanu trzeźwości kierowców.

- Duży nacisk kładą również na kontrole pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych oraz właściwym zabezpieczeniu maszyn, by uniknąć wypadków w czasie pracy - dodaje policjantka z KPP w Pleszewie.

W jakim stanie były skontrolowane maszyny rolnicze w powiecie pleszewskim?

Jak podkreślają z kolei strażacy, celem akcji było także - poza stosowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy - przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

reklama

- Sprawdzano również stan i czystość najbardziej newralgicznych i narażonych na pojawienie się ognia elementów maszyn. Jak się okazało, większość pojazdów była znakomicie do żniw przygotowana, a jedyną nieprawidłowością z zakresu przestrzegania przepisów ochrony przeciwpożarowej, jaką czasem zdarzało się napotykać, był brak ważnych legalizacji znajdujących się w pojazdach gaśnic - wyjaśnia Mariusz Glapa z KP PSP w Pleszewie.

Nasi strażacy podkreślają, że prawidłowe utrzymanie kombajnów i innych maszyn rolniczych - to podstawa w kontekście bezpiecznych żniw.

- Nie ma co ukrywać, że maszyny i urządzenia wykorzystywane po kilkanaście godzin wymagają codziennych zabiegów konserwacyjnych. Wszystkie części mechaniczne pracujące w ruchu muszą być systematycznie czyszczone, smarowane i sprawdzane, czy są sprawne zgodnie z zaleceniami producenta maszyny określonymi w dokumentacji techniczno - ruchowej. To fundamentalna zasada bezpieczeństwa - zaznacza Mariusz Glapa z KP PSP w Pleszewie.

reklama

Kombajn ma pewne łatwopalne elementy. Strażacy wyjaśniają zasady bezpieczeństwa

Najważniejszą maszyną w czasie żniw jest oczywiście kombajn zbożowy.

- Jest to maszyna złożona, której pewne elementy należą do łatwopalnych. Pracuje w warunkach dużego zapylenia, szczególnie sprzyjającego powstawaniu pożarów, wymaga zatem niezwykłej ostrożności obsługującego i bezwzględnego  przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Przed rozpoczęciem pracy trzeba sprawdzić stan paliwa w zbiorniku i oleju w skrzyni korbowej silnika, skrzyni biegów i układu hydraulicznego. Braki należy uzupełnić w taki sposób, aby nie pozostawić śladów na obudowie i podzespołach. Z powierzchni zewnętrznych podzespołów rolnik powinien usunąć ślady smarów, oleju i paliwa, a silnik oczyścić z pyłu i zanieczyszczeń. Nie można zapomnieć także o sprawdzeniu stanu instalacji elektrycznej, akumulatorów, złączy i zacisków elektrycznych. Na koniec koniecznie ocenić, czy przewody znajdujące się w pobliżu ruchomych części maszyny nie są narażone na uszkodzenie w trakcie jej pracy - wyjaśnia strażak z KP PSP w Pleszewie.

reklama

Jak zabezpieczyć się przed pożarem na polu?

Kolejną zasadą jaką należy przestrzegać jest zabezpieczenie podręcznego sprzętu gaśniczego do prowadzenia ewentualnych działań gaśniczych.

- Choć kwestia ochrony przeciwpożarowej wydaje się być oczywista, to przypadki pokazują, że niewłaściwe zabezpieczenia są jedną z przyczyn tragicznych wypadków. W takich sytuacjach, szczególnie ważne jest nie tylko zaopatrzenie się w popularne gaśnice, ale także odpowiednie zabezpieczenie ciągników z pługami do oborywania miejsca pożaru oraz beczkowozów z wodą. Mała gaśnica wystarczy jedynie dla formalności. Odpowiednie zabezpieczenie kombajnu powinno składać się z co najmniej dwóch gaśnic proszkowych zawierających po 6 kg środka gaśniczego służącego do gaszenia pożarów grupy A, B, C. Ponadto do gaszenia materiałów w miejscu omłotu np. słomy na polu czy plew należy mieć pod ręką gaśnicę wodno-pianową sześciokilogramową lub większą.  Gaśnica pianowa, z uwagi na zawartość wody, ma za zadanie zmniejszenie temperatury palącej się substancji oraz naniesienie piany, co ogranicza dostęp tlenu do palącej się substancji. Z kolei gaśnica proszkowa – nadaje się do stłumienia zarzewia pożaru - opisują nasi strażacy.

Jak dodają, podręczny sprzęt gaśniczy należy uzupełnić łopatą do ewentualnego przysypania ziemią płonącej słomy.

- Ważna jest także lokalizacja sprzętu. Powinna umożliwiać jak najszybszy dostęp do niego, dlatego w kabinie kombajnu najlepiej mieć gaśnicę proszkową. Dobrze jest jednak taką samą zamocować przy komorze silnika. Z uwagi na to, że silnik stanowi źródło wysokiej temperatury oraz miejsce, gdzie znajdują się łatwopalne substancje – tam też łatwo o pojawienie się ognia. Gaśnica pianowa – z uwagi na zawartość wody – powinna znajdować się w okolicy wylotu słomy i plew. Podręczny sprzęt gaśniczy należy również uzupełnić o łopatę do ewentualnego przysypania ziemią płonącej słomy - opisuje Mariusz Glapa z KP PSP w Pleszewie.

I na koniec - pamiętajmy też o zagrożeniu wynikającym z używania ognia otwartego.

- Ewentualne palenie tytoniu jest dozwolone jedynie w miejscach pozbawionych materiałów palnych, oddalonych od miejsca wykonywania prac żniwnych i występowania palnych płodów rolnych o co najmniej 10 metrów. Natomiast całkowicie zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie - podkreślają strażacy.

 

Jak uniknąć zagrożeń podczas żniw?

  • nigdy nie podejmujmy prac w gospodarstwie pod działaniem alkoholu,                                       
  • nie dopuszczajmy do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;
  • nie przewoźmy nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
  • każde uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedzajmy sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnijmy się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci;
  • pamiętajmy, że osoby starsze i dzieci nie powinny pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach;
  • nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych, zwłaszcza przy użyciu maszyn rolniczych;
  • nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych, a na podwórkach wydzielmy miejsca do zabawy, odgrodzone od miejsc, po których chodzą zwierzęta czy poruszają się maszyny rolnicze;
  • nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka;
  • nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak: pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły;
W razie wypadku zadzwoń na numer alarmowy 112!

 

W GALERII ZOBACZYCIE ZDJĘCIA Z PRZEPROWADZONEJ WIZYTACJI NA TERENIE GMIN CZERMIN I GIZAŁKI

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama