Skąd wypływa Wisła?
To pytanie, które z pewnością zaskoczyłoby niejednego Polaka, a przecież znajomość źródła największej rzeki w rodzimym państwie wydaje się oczywistą sprawą. A więc skąd wypływa Wisła? Jak większość polskich rzek ma ona swój początek w górach, a dokładnie w rezerwacie na stokach Baraniej Góry znajdującym się w Beskidzie Śląskim. To właśnie tam na wysokości 1100 m n.p.m. dwie niepozorne rzeczki Czarna i Biała Wisełka łączą się ze sobą, dając początek największej polskiej rzece.
Gdzie uchodzi Wisła?
Wisła ma kilka ujść wychodzących do Morza Bałtyckiego. Jedno z nich, największe, znajduje się w Zatoce Gdańskiej. Kolejne – sztuczne, nieco mniejsze ujście, znajduje się pomiędzy Mikoszewem a Świbnem.
Jaka jest największa góra w Polsce?
Kwestia wydaje się prosta i mało skomplikowana, ale czy na pewno każdy Polak może poszczycić się tą wiedzą? Największa góra w kraju znajduje się oczywiście w Tatrach Wysokich i są to Rysy. Wysokość szczytu wynosi 2499 m n.p.m. po stronie polskiej. Mimo swojej wielkości szczyt jest wybierany bardzo często na cel letnich, górskich wędrówek wielu Polaków i nie tylko. Warto znać też nazwy najwyższych szczytów takich pasm górskich jak Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety.
Województwa w Polsce oraz ich stolice
Jest to podstawowa wiedza, którą bez wątpienia powinien mieć opanowaną każdy Polak. Dokładna znajomość województw jest bardzo praktyczna, ponieważ to właśnie dzięki niej można określić podstawowe punkty na mapie pozwalające trafić do celu. Jakie w Polsce mamy województwa oraz jakie są ich stolice?
- dolnośląskie – Wrocław,
- kujawsko-pomorskie – Bydgoszcz oraz Toruń (dwie stolice),
- lubelskie – Lublin,
- lubuskie – Gorzów Wielkopolski oraz Zielona Góra (dwie stolice),
- łódzkie – Łódź,
- małopolskie – Kraków,
- mazowieckie – Warszawa,
- opolskie – Opole,
- podkarpackie – Rzeszów,
- podlaskie – Białystok,
- pomorskie – Gdańsk,
- śląskie – Katowice,
- świętokrzyskie – Kielce,
- warmińsko-mazurskie – Olsztyn,
- wielkopolskie – Poznań,
- zachodniopomorskie – Szczecin.
Państwa, które graniczą z Polską
To najprostsza wiedza, jednak okazuje się, że nie każdy Polak zna wszystkie państwa, które graniczą z Polską, warto więc odświeżyć wiedzę. Jakie państwa sąsiadują z Polską?
- Słowacja oraz Czechy – od południowej strony,
- Niemcy – od zachodu,
- Ukraina, Białoruś oraz Litwa – od wschodniej strony,
- Rosja (poprzez Obwód Kaliningradzki) – od północy oraz częściowo wschodu.
Ile mamy w Polsce parków narodowych?
To mniej ważna wiedza, jednak warto wiedzieć, jak duże bogactwo przyrodnicze ma nasz kraj. W Polsce istnieją aż 23 parki narodowe. Aż dziesięć z nich stanowią obszary górskie, a pozostałe to tereny nadmorskie, jeziora, bagna oraz łąki. Większość polskich parków narodowych zajmuje się ochroną stanowisk występowania unikatowych, endemicznych lub bardzo rzadkich roślin oraz zwierząt. Z pewnością warto znać każdy z nich, ponieważ możemy być dumni z tak licznych i bujnych stanowisk, jakie można spotkać w Polsce.Podstawowa wiedza geograficzna o własnym kraju jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko pozwala na lepsze poznanie swojej ojczyzny, ale również przekazanie tej wiedzy przyszłym pokoleniom. Jako Polacy możemy być dumni z różnorodności przyrodniczych, jakimi może poszczycić się nasz kraj, a odrobina wiedzy o ojczyźnie z pewnością się przyda.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.