reklama

Tych roślin nie lubią kleszcze. Warto je posadzić w ogrodzie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: A. Gauza / Canva

Tych roślin nie lubią kleszcze. Warto je posadzić w ogrodzie - Zdjęcie główne

Tych roślin nie lubią kleszcze. Warto je posadzić w ogrodzie | foto A. Gauza / Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Dom i ogródZe względu na ryzyko boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu, kleszcze są niebezpiecznymi pajęczakami. Często mylnie kojarzone wyłącznie z lasami, stanowią również problem w ogrodach przydomowych. Całkowite ich wyeliminowanie może być trudne, jednak świadomy dobór roślinności może znacząco zmniejszyć ich liczbę i uczynić ogród bezpieczniejszą przestrzenią. Jakie rośliny sprzyjają odstraszaniu kleszczy, a jakich lepiej unikać?
reklama

Rośliny, które mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy

Chociaż nie ma magicznej rośliny, która całkowicie wyeliminuje kleszcze, niektóre z nich wydzielają olejki eteryczne lub posiadają inne właściwości, które mogą działać odstraszająco na te pajęczaki. Warto rozważyć posadzenie:

reklama

  • lawendy: Jej intensywny zapach jest nieprzyjemny dla wielu owadów, w tym prawdopodobnie również dla kleszczy. Dodatkowo lawenda przyciąga pszczoły i motyle, które są pożyteczne dla ogrodu.
  • rozmarynu: Podobnie jak lawenda, rozmaryn wydziela silny aromat, który może odstraszać kleszcze. Jest to również aromatyczne zioło o wielu zastosowaniach kulinarnych.
  • szałwi: Wiele odmian szałwii ma intensywny zapach, który może działać odstraszająco na różne owady.
  • mięty pieprzowej: Jej orzeźwiający zapach jest lubiany przez ludzi, ale może być nieprzyjemny dla kleszczy. Warto jednak kontrolować jej rozrost, gdyż jest ekspansywna.
  • czosnku: Rośliny z rodziny czosnkowatych wydzielają silne związki siarki, które mogą odstraszać różne szkodniki, w tym potencjalnie kleszcze. Można je sadzić w warzywniku i na rabatach kwiatowych.
  • nagietka lekarskiego: Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na odstraszanie kleszczy, nagietek jest znany ze swoich właściwości owadobójczych i może przyczyniać się do ogólnej redukcji populacji szkodników w ogrodzie.
  • kocimiętki: Znana z przyciągania kotów, może również odstraszać niektóre owady.
 

reklama

Te rośliny mogą sprzyjać obecności kleszczy

Niektóre rośliny tworzą środowisko, które jest bardziej przyjazne dla zwierząt przenoszących kleszcze, takich jak gryzonie czy jelenie. Unikanie nadmiernego sadzenia tych roślin w pobliżu miejsc wypoczynku może pomóc w zmniejszeniu ryzyka:

  • gęste zarośla i krzewy: Zapewniają schronienie dla małych ssaków, które mogą być nosicielami kleszczy. Regularne przycinanie i przerzedzanie takich roślin jest ważne.
  • wysokie trawy i chwasty: Tworzą idealne środowisko dla kleszczy, gdzie mogą czekać na swojego żywiciela. Regularne koszenie trawnika i usuwanie chwastów jest kluczowe.
  • rośliny okrywowe: Choć przydatne w wielu aspektach, gęste dywany z roślin okrywowych mogą stanowić schronienie dla kleszczy blisko ziemi. Warto rozważyć alternatywne rozwiązania w często uczęszczanych miejscach.
 

reklama

Te zabiegi w ogrodzie pomogą w walce z kleszczami

Pamiętaj, że sam dobór roślin to nie wszystko. Aby skutecznie zminimalizować obecność kleszczy w ogrodzie, warto regularnie kosić trawnik. Krótko przycięta trawa ogranicza schronienie dla kleszczy. Pomoże także systematyczne usuwanie opadłych liści i gałęzi - te tworzą wilgotne i zacienione środowisko, idealne dla kleszczy. Ważne jest również stosowanie barier ze żwiru lub kory. Wysypanie ścieżek i obrzeży rabat żwirem lub korą może utrudnić kleszczom przemieszczanie się na trawnik i inne obszary ogrodu. Natomiast, jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, nasz teren rekreacyjny warto ogrodzić, by uniemożliwić dostęp dzikim zwierzętom. Można rozważyć także stosowanie naturalnych środków odstraszających - olejki eteryczne (np. z lawendy, eukaliptusa cytrynowego) rozcieńczone i rozpylone na roślinach mogą dodatkowo odstraszać kleszcze (należy jednak zachować ostrożność i sprawdzić reakcję roślin).

Dobór odpowiednich roślin może być jednym z elementów strategii mającej na celu zmniejszenie populacji kleszczy w ogrodzie. Sadzenie roślin o potencjalnych właściwościach odstraszających oraz unikanie tych, które tworzą idealne schronienie dla kleszczy i ich żywicieli, w połączeniu z regularną pielęgnacją ogrodu, pomoże cieszyć się bezpiecznym i pięknym otoczeniem. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zwielkopolski24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo