reklama
reklama

78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zawyją syreny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie

78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zawyją syreny - Zdjęcie główne

Powstańcy na ulicach Warszawy | foto fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Dziś - 1 sierpnia - obchodzimy 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W powiecie pleszewskim usłyszeć będzie można syreny - zostaną uruchomione dokładnie w godzinę "W".
reklama

Dokładnie 78 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku - na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” - wybuchło powstanie warszawskie. Wszystko rozpoczęło się dokładnie o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”.

Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

- Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki - przypominają historycy z IPN.

W wyniku Powstania Warszawskiego zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. 

- O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak­-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS” - przypominają historycy.

Żołnierz z 70 Pułku Piechoty w Pleszewie brał udział w powstaniu warszawskim

Jak informuje Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, w walkach powstańczych w Warszawie brał udział m.in. oficer 70 Pułku Piechoty - kpt. Antoni Dembowski, który otrzymał później m.in. Krzyż Walecznych - za okazaną waleczność w czasie walk powstańczych.

Powstanie warszawskie - w powiecie pleszewskim zawyją syreny

W związku z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, w naszych miejscowościach - punktualnie o godzinie "W" zawyją syreny alarmowe. Będzie tak m.in. w Gołuchowie, Dobrzycy, Choczu, Czerminie.

Powstanie warszawskie - będzie apel pamięci w Pleszewie

1 sierpnia o godz. 17.00 pod tablicą Armii Krajowej w Pleszewie na Placu Kościelnym zorganizowany zostanie apel pamięci - w związku 78. rocznicą powstania warszawskiego

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama