Reklama

Rocznica bitwy pod Monte Cassino. Walczyli tam także pleszewianie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia 18 maja 1944 roku oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino. W wielkiej bitwie udział brali także pleszewianie.

Bitwa o Monte Cassino - nazywana także bitwą o Rzym – uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych i krwawych w czasie II wojny światowej. Walki toczone były tutaj przez kilka miesięcy.

Początkowe ataki alianckie aż trzykrotnie były nieskuteczne i niosły za sobą wiele ofiar.

Pod Monte Cassino od stycznia do maja 1944 roku zginęło wiele tysięcy żołnierzy różnych narodowości. Dopiero kolejny duży atak - z udziałem Polaków - przyniósł przełamanie i doprowadził do wycofania się Niemców.

Pleszewianie w bitwie o Monte Cassino

Dokładnie 18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino. Tym samym 2 Korpus Polski przerwał w swoim pasie dwie linie obronne Niemców: „Linię Gustawa” i „Linię Hitlera”. 

Warto zaznaczyć, że w walkach brali także udział pleszewianie - większość stanowili żołnierze 70 Pułku Piechoty, który w pierwszych dniach września 1939 roku wyruszył z Pleszewa do walki z hitlerowskim najeźdźcą.

Temat udziału pleszewian w bitwie o Monte Cassino był szeroko opisany wiele lat temu za sprawą publikacji autorstwa Danuty Basińskiej - wydanej przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne i Muzeum Regionalne w latach 90. minionego wieku.

Autorka opisała tam szczegółowo biogramy 16 żołnierzy. Oto ich nazwiska:

 • Jan Bartkowiak
 • Kazimierz Basiński
 • Piotr Biały
 • Leon Cholewa
 • Antoni Fabisz
 • Ignacy Florczak
 • Stanisław Józefiak 
 • Stanisław Jurgawka 
 • Jan Kempa 
 • Ignacy Matuszak
 • Józef Piotrowski
 • Józef Rokiczan 
 • Roman Strzyżyński
 • Józef Wojciechowski
 • Franciszek Zimniak
 • Łukasz Żurkiewicz

Waleczność żołnierzy z Ziemi Pleszewskiej

- W rejonie walk o Monte Cassino 2 Korpus Polski stracił 924 poległych. 2930 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Wielu spośród rannych, po wyleczeniu, powróciło do służby i uczestniczyło do końca w kampanii włoskiej, wypierając Niemców i zdobywając Anconę (18.VII. 1944) oraz Bolonię (21.IV.1945). W dniu 2 maja 1945 roku w Casercie pod Neapolem przedstawiciele niemieckiego  dowództwa podpisali kapitulację frontu włoskiego. Gdy zakończyły się działania na froncie włoskim, żołnierze 2 Korpusu Polskiego, po krótkim pobycie w Italii, zostali przeniesieni do Wielkiej Brytanii. Część z nich po zwycięstwie aliantów nad Niemcami wróciła do Polski, część pozostała na emigracji. 2 Z dziejami 2 Korpusu Polskiego związały się losy kilkunastu żołnierzy z Ziemi Pleszewskiej.3 O ich zasługach i waleczności świadczą wymownie nadane im odznaczenia polskie i brytyjskie. Dwóch z nich – Roman Strzyżyński i Józef Piotrowski – spoczęło na zawsze w ziemi włoskiej - opisywała wóczas w swojej publikacji Danuta Basińska – Szablewska.

Wystawa pt. „Z Ziemi Pleszewskiej pod Monte Cassino”

Warto zaznaczyć, że wcześniej - w roku 1994 - dokładnie w 50. rocznicę bitwy pod Monte Cassino miało miejsce w Pleszewie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Z Ziemi Pleszewskiej pod Monte Cassino”. Autorką wystawy była właśnie Danuta Basińska – Szablewska.

- Celem było upamiętnienie żołnierzy z dawnego pleszewskiego 70 Pułku Piechoty, którzy również brali udział w tej sławnej bitwie otwierającej aliantom drogę na Rzym. A właśnie 18 maja 1994 obchodziliśmy jej 50 rocznicę. Dzisiaj spoglądamy na wydarzenia wojenne z innej perspektywy mając przed oczami wojnę na Ukrainie. Wtedy ten temat był właściwie nieznany w lokalnym środowisku, a zgromadzone na wystawie archiwalne dokumenty, odznaczenia wojskowe polskie i brytyjskie oraz liczne wojenne pamiątki zostały zaprezentowane  pleszewianom w większości po raz pierwszy. Te eksponaty uzyskałam z rodzinnego archiwum oraz dzięki uprzejmości rodzin pleszewskich żołnierzy. Otwarcie wystawy poprzedził rys historyczny bitwy, który przedstawił  dr Andrzej Szymański - podkreślając w swoim wystąpieniu szczególnie heroizm walczących Polaków. Zebrani goście wysłuchali też słynnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Następnie głos zabrał gość honorowy - jeden z ostatnich żyjących wówczas uczestników bitwy z Ziemi Pleszewskiej – Kazimierz Basiński, mój ojciec, który podzielił się ze słuchaczami swoimi wojennymi wspomnieniami z tamtych dni. Duże wrażenie wywarły na zebranych zamieszczone na wystawie fotogramy pochodzące z oryginalnego albumu wydanego w 1945 roku w Rzymie przez 2 Korpus Polski - opisuje Danuta Basińska – Szablewska.

Wspomniane zdjęcia przedstawiały losy wojenne Polaków począwszy od tragicznej kampanii wrześniowej 1939, poprzez niewolę  w Rosji, aż po wstąpienie do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa i walki we Włoszech. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Odwiedziło ją wiele szkolnych wycieczek, o czym świadczyły wpisy w księdze pamiątkowej. Relacje o wystawie ukazały się na łamach lokalnej prasy.

- Zdążył ją jeszcze zobaczyć kolega ojca, pochodzący z Czermina - Ignacy Matuszak, także uczestnik bitwy na stałe zamieszkały w Szkocji. Byłam szczęśliwa, że udało mi się zorganizować takie wydarzenie. Nie byłoby ono możliwe bez zaangażowania wielu osób - w tym  ówczesnego kierownictwa muzeum – na czele z panem - Jerzym Szpuntem. Pokłosiem wystawy była publikacja pod tym samym tytułem mojego autorstwa, która ukazała się cztery lata później wydana przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, by nie zapomnieć o ludziach walczących wtedy za „naszą i waszą wolność - opisuje Danuta Basińska – Szablewska.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z ARCHIWUM DANUTY BASIŃSKIEJ-SZABLEWSKIEJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy