reklama

Pleszewianie uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pleszewianie uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPleszew pamiętał o bohaterach Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy oddali im hołd podczas uroczystego apelu.
reklama

Obchody, podobnie jak w wielu innych miejscach w naszym kraju, rozpoczęły się dokładnie w godzinę „W” - czyli o 17.00. 

Mieszkańcy, przedstawiciele gminy i powiatu oraz miejscowych organizacji  zgromadzili się tradycyjnie przy ul. Plac Kościelny, przy tablicy upamiętniającej poległych oraz zasłużonych podczas II wojny światowej. Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty odczytała „Apel pamięci”, a przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.  

Powstanie Warszawskie

Przypomnijmy: 1 sierpnia 1944 roku - na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” -wybuchło powstanie warszawskie. Wszystko rozpoczęło się dokładnie o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”.

Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki - przypominają historycy z IPN.

reklama

W wyniku Powstania Warszawskiego zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. 

- O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało znaczenie ogromne. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak­-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS” - przypominają historycy.

reklama

 W Powstaniu Warszawskim walczyli również Wielkopolanie. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli 70 Pułku Piechoty z Pleszewa. Więcej piszemy o tym TUTAJ - LINK.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama