reklama

Akcja "Zapal znicz" w Pleszewie. Uczczono ofiary niemieckiego terroru [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaPod tablicą umieszczoną na budynku przy ul. Sienkiewicza 21 - czyli w miejscu, w którym w latach 1939—1945 znajdowała się siedziba gestapo - zapalono dziś znicz, w ramach akcji zorganizowanej przez IPN.
reklama

Budynek przy ul. Sienkiewicza 21 w Pleszewie, podczas II wojny światowej był prawdziwym postrachem dla mieszkańców naszego regionu. To właśnie tu znajdowały się biura gestapo, a w piwnicach obiektu więzienie, w którym bestialsko torturowano aresztowanych, a także ich mordowano. Gestapowscy oprawcy zwłoki grzebali m.in. ogrodzie położonym tuż za siedzibą...

Akcja "Zapal znicz pamięci" w Pleszewie"

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował dziś - w niedzielę 23 października - kolejną akcję pt. "Zapal znicz pamięci", w ramach której zachęca poszczególne regiony właśnie do pamięci - o miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg”, akcji „Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

reklama

Przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie wzięli udział w tej ponadregionalnej akcji.

W niedzielę, 23 października, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak zapalił znicz pod tablicą umieszczoną właśnie na budynku przy ul. Sienkiewicza 21 w Pleszewie.

Tablica upamiętniająca ofiary niemieckiego terroru przy ul. Sienkiewicza 21 w Pleszewie

Przypomnijmy: w tym dawnym miejscu gestapowskiego terroru znajduje się tablica upamiętniająca 8 ofiar - osób, które zostały zamordowane w roku 1939. Zwłoki chowano w ogrodzie znajdującym się za siedzibą gestapo - duży grób odnaleziono po wyzwoleniu Pleszewa. 25 maja 1945 r. ekshumowano z kolei zwłoki 8 ofiar. 

reklama

Mimo wielu wysiłków, podejmowanych m.in. przez specjalnie powołaną komisję, udało się ustalić nazwiska tylko czterech ofiar. Byli to:

  • Józef Czaplicki z Pleszewa,
  • Jan Kern z Pleszewa,
  • Józef Kaźmierczak z Zawidowic,
  • Adam Łamek z Sośnicy
Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 6 września 1964 r. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama