Reklama

Reklama

Jakie tajemnice skrywa Wielkopolska z czasów III Rzeszy? Dowiesz się o tym z książki pleszewianina Jakuba Pomezańskiego

Opublikowano: ndz, 8 sie 2021 15:00
Autor: | Zdjęcie: archiwum prywatne autora

Jakie tajemnice skrywa Wielkopolska z czasów III Rzeszy? Dowiesz się o tym z książki pleszewianina Jakuba Pomezańskiego - Zdjęcie główne

Książka pt. "Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy" jest już dostępna | foto archiwum prywatne autora

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Książka pt. "Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy" - autorstwa pleszewianina Jakuba Pomezańskiego - została już wydana. Nabyć ją można bezpośrednio u autora lub w księgarniach internetowych. Publikacja przenosi nas w czasy okupowanej Wielkopolski - dzięki niej możemy poznać także dwie historie z powiatu pleszewskiego.

Reklama

Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy

O książce pleszewianina Jakuba Pomezańskiego pisaliśmy już na naszych łamach.

"Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy" - bo taką nazwę ma wspomniana publikacja - porusza w sumie siedem związanych z naszym województwem historii. Warto jednak zaznaczyć, że aż dwie z nich  dotyczą powiatu pleszewskiego: chodzi o historię głazu narzutowego w lesie jedleckim oraz niemieckie ludobójstwo w lesie jedleckim.

- Historię głazu narzutowego w okolicach Gołuchowa poznałem od mojej babci, która opowiedziała mi pewną legendę związaną bezpośrednio z tym co miało się dziać z samym głazem w okresie II wojny światowej. Po latach postanowiłem umocować ją w pewnych faktach i działalności Niemców – właśnie w kontekście Teorii Lodowej oraz działalności Ahnenerbe po 1939 roku - co pozwoli spojrzeć na nią w bardziej racjonalny sposób - opowiadał już na łamach "Życia Pleszewa" Jakub Pomezański.

W środku jego książki znajdziemy także rozdział poświęcony ludobójstwu w lesie jedleckim

Dzięki pomocy mojego kolegi, Tomasza Cieślaka z IPN, udało mi się dotrzeć do dokumentów Powiatowej Komisji ds. Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce – gdzie zawarte są m.in. naoczne relacje świadków tamtych wydarzeń – choćby jednego z leśników.  Chciałem, żeby ta informacja przedarła się nie tylko na forum lokalne, ale szerzej, w skali kraju. Mam nadzieję, że pozwoli to choć w części pomóc zająć się tą sprawą – z dokumentów dowiadujemy się bowiem, że de facto nigdy w lesie jedleckim nie przeprowadzono ekshumacji ofiar, nie wiadomo więc konkretnie ile osób jest tam pochowanych. Mam nadzieję, że uda się kiedyś sprawić, aby to miejsce było lepiej upamiętnione, być może żeby doszło nawet do wspomnianej ekshumacji - opowiadał nam wcześniej Jakub Pomezański

Wielkopolskie tajemnice III Rzeszy

W środku są także inne, niezwykle ciekawe historie z naszej okolicy.

Jak zaznacza sam wydawca, cała publikacja jest wynikiem kilkunastu lat pracy poszukiwawczej autora, który odkrywa nieznane dotąd szerzej wątki z czasów II wojny światowej - odnośnie południowej części woj. wielkopolskiego. Przenosimy się na jej łamach więc m.in. w rejon Ostrowa Wlkp., Pleszewa, Krotoszyna, Jarocina i Kalisza. Zapoznamy się ze związanymi z nimi najciekwszymi historiami, ale nie tylko poprzez przedstawienie samych suchych faktów. 

- Dzięki rozebraniu wydarzeń na czynniki pierwsze oraz poddaniu ich wręcz detektywistycznej analizie stara się uchwycić ich rzeczywisty sens w oparciu o związany z Niemcami Hitlera kontekst polityczny, społeczny, militarny i światopoglądowy. Wszystko to zostaje okraszone bogatym materiałem fotograficznym (archiwalnym, jak i współczesnym), kilkoma nieznanymi szerzej dokumentami i artykułami z ówczesnej prasy niemieckiej - zachęca wydawca - Agencja Wydawnicza CB.

Książkę można kupić bezpośrednio u autora - poprzez kontakt osobisty lub messengerem, można ją już także kupić m.in. w księgarniach internetowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.