Czy pobieranie muzyki z Internetu jest legalne?
Często jeszcze można usłyszeć głosy mówiące o tym, że pobieranie muzyki z Internetu za darmo nie jest legalne. Jest w tym pewne ziarno prawdy — w przypadku treści, które objęte są prawem autorskim i specjalnym licencjami, jest to złamanie prawa. Jednak wielu twórców udostępnia pliki muzyczne w internecie za darmo, mimo że są objęte taką samą licencją. Artyści udostępniają pliki do odsłuchania i do pobrania na swoich stronach internetowych, serwisach streamingowych oraz aplikacjach. Ważną kwestią jest też cel wykorzystania muzyki. Jeżeli jest pobierana wyłącznie do użytku prywatnego, wówczas nie dochodzi do złamania prawa.
Jeżeli jednak jest wykorzystywana do celów komercyjnych — jest to działanie nielegalne. W sytuacji, kiedy na przykład pewna osoba posiada kanał na YouTube i chce wykorzystać taką muzykę jako ścieżkę dźwiękową na swoim filmie, wówczas powinna zwrócić uwagę na specjalną licencję, która zezwala na takie działania. To Creative Commons — zachowuje ona prawa autorskie, umożliwiając jednocześnie dzielenie się twórczością z innymi. Jakie aplikacje i serwisy oferują możliwość legalnego ściągnięcia muzyki za darmo?
Bardziej rozbudowaną listę znajdziesz na:
https://nano.komputronik.pl/legalne-pobieranie-muzyki-za-darmo/
SoundCloud
SoundCloud to serwis muzyczny, który nie tylko umożliwia słuchanie muzyki, ale również dodatkową komunikację, taką jak polubienie utworu czy pozostawienie komentarza dla wykonawcy. Oferuje bardzo szeroki zakres gatunków muzycznych — od muzyki klasycznej, przez pop, jazz, rock aż po brzmienia techno. Oferuje zarówno znane utwory, jak i nowości. Platforma umożliwia również kupno niektórych numerów, a część można pobrać za darmo. Aby rozróżnić utwory darmowe od płatnych, utworzono specjalne filtry.
ReverbNation
ReverbNation to platforma, która znana jest na całym świecie, pomaga artystom w dotarciu ze swoją muzyką do jak największego grona osób. Łączy muzyków z festiwalami, wydawcami i fanami. Serwis ten oferuje pobieranie muzyki różnych gatunków. Za pomocą wyszukiwarki można znaleźć ulubionego wykonawcę. Dużym plusem jest synchronizacja serwisu z portalami takimi jak Facebook, YouTube, Spotifyczy Twitter.
Free Music Archive
Free Music Archive jest to portal, który oferuje darmową muzykę z licencją Creative Commons. Można tu znaleźć utwory o każdym stylu i przeznaczeniu. Skupia się na promowaniu nowej muzyki — również nieznanych do tej pory artystów. Serwis oferuje też przeglądy najpopularniejszych piosenek, recenzje, a także wywiady z muzykami i porady dla słuchaczy. Prosty interfejs umożliwia szybkie odnalezienie utworów, nie tylko poszczególnych artystów czy gatunków muzycznych, ale również według ich przeznaczenia.
Live Music Archive
Serwis oferuje archiwum koncertów nagranych na żywo. Powstał on dzięki współpracy Internet Archive z platformą, która zbiera wysokiej jakości nagrania widowisk live. Można tutaj znaleźć zarówno niszowe nagrania, jak i utwory bardziej znanych artystów. Udostępnione nagrania są wysokiej jakości, dlatego jeśli będą połączone z dobrymi słuchawkami robią wrażenie na najbardziej wymagającym słuchaczu.
Wybierz słuchawki dobrej klasy w sklepie Komputronik:
https://www.komputronik.pl/category/8077/sluchawki.html
Musopen
Platforma Musopen to serwis, który powinien szczególnie zainteresować fanów muzyki klasycznej, ponieważ skupia się właśnie na tym gatunku. Oferuje łatwe wyszukiwanie utworów, zarówno z podziałem na kompozytorów jak i wykonawców, a także instrumenty, formy czy licencje.
Jamendo
Jamendo jest to jeden z najbardziej znanych darmowych serwisów muzycznych, który zawiera ponad pół miliona utworów udostępnionych przez 40 000 artystów. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z Androidemi iOS. Wygodny i przejrzysty interfejs ułatwia znalezienie poszczególnych wykonawców lub gatunków muzycznych. Można tu również posłuchać kilkunastu stacji radiowych.
Jak widać, nie brakuje darmowej muzyki do pobrania w internecie. Jednak licencja Creative Commons dokładnie określa zakres praw, jaki dla poszczególnych piosenek otrzymuje użytkownik. Warto sprawdzić jaką licencję ma utwór, który pobrano. Licencją, która daje największy zakres swobody użytkownikowi, jest uznanie autorstwa 4.0. Pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa.
Sprawdź najnowszy portal technologiczny - https://nano.komputronik.pl/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.