reklama

111 lat dobrzyckiej spółdzielczości

Opublikowano:
Autor:

111 lat dobrzyckiej spółdzielczości - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Choć GS w Dobrzycy został postawiony w stan likwidacji – to ma za sobą bogatą historię. Tworzyła się ona przez kilka pokoleń – dokładnie przez 111 lat. Przypominamy je na naszych łamach w pierwszej części historii.

Spółdzielczość w Dobrzycy zrodziła się w czasach zaborów, dokładnie 28 października 1907 roku. Tak podają autorzy monografii z 1957 roku pod redakcją mgr Bronisława Danielczyka. I choć GS jest tworem typowo powojennym, to swoje początki liczy właśnie od 1907 roku. Dlaczego? Wówczas bowiem powstała Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa "Rolnik". I to na jej bazie i majątku GS budował swój sukces.

Ale zaczęło się jeszcze wcześniej, pod koniec XIX wieku, gdy ks. kanonik Stanisław Niziński założył w Dobrzycy Kółko Rolnicze, a w roku 1898 - Ludowy Bank Spółdzielczy. - Aby robotnikom dać sposobność do racjonalnego oszczędzania, a potrzebującym pożyczek rzemieślnikom i rolnikom otworzyć dogodne i tanie źródło kredytu - czytamy w kronice parafialnej probostwa w Dobrzycy.

I to właśnie zarząd banku podjął inicjatywę zorganizowania na miejscu polskiej spółdzielni rolniczej. Zapoczątkował ją kupując od żydowskiego kupca Michaela Heilmanna likwidowane przedsiębiorstwo zbożowe. Nie zachowały się dokumenty dotyczące składu osobowego komitetu organizacyjnego i jego wstępnych decyzji. Wiadomo, że całą organizacją spotkania i formalnościami zajmował się ks. Stanisław Śniatała, a odbyło się ono 28 października 1907 roku.

Więcej przeczytasz w "Życiu Pleszewa"

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE