Reklama

Choccy radni zrezygnowali... Z czego?

Opublikowano:
Autor:

Choccy radni zrezygnowali... Z czego?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Chocz. Instalacje fotowoltaiczne na budynkach gminnych chcieli montować choccy radni. Z pomysłu jednak zrezygnowali. Powód? Zbyt duże koszty.

300 kW łącznie muszą produkować instalacje fotowoltaiczne, aby móc pozyskać na ten cel dofinansowanie. – Sami nie jesteśmy w stanie wygenerować takiej mocy – mówił jeszcze kilka tygodni temu Marian Wielgosik, burmistrz Chocza. Dlatego początkowo pojawił się pomysł by połączyć siły i walczyć o odnawialne źródła energii z Gizałkami i Żerkowem. Wówczas radni podeszli do pomysłu z entuzjazmem. – Jestem za tym, żeby wejść w ten projekt – mówiła Ewa Wojciechowska.

Pojawił się jednak problem. Okazało się bowiem, że tylko nieliczne obiekty w gminie kwalifikują się do projektu. Byłaby to Stacja Uzdatniania Wody w Choczu i w Józefowie, oczyszczalnia ścieków, Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Choczu oraz urząd miejski. – Nie kwalifikuje się żadna sala wiejska i pozostałe dwie szkoły, ponieważ jest tam za mały odbiór energii – ubolewał włodarz. Także koszty inwestycji, która pochłonie 1.200.000 zł okazały się za wysokie. – Na razie mamy ważniejsze sprawy na głowie, choćby kanalizację – podkreśla radna Anna Koniewicz-Kruk.

Opracowanie dokumentacji aplikacyjnej wyniosłoby 14.000 złotych, a 20.000 zł pochłonęłaby dokumentacja techniczna. W sumie to 34.000 zł, które mogą zniknąć bezpowrotnie, bo wniosek może nie przejść. W tym momencie ten interes wydaje mi się nie do końca przejrzysty tłumaczy Marian Wielgosik. Radni podzielili obawy burmistrza. – Ja uważam, że warto poczekać. Mamy sąsiadów, którzy chcą w to wejść i zobaczymy – mówi Ewa Wojciechowska. - Wstrzymajmy się – wtórował także Piotr Stencel. Pozostała część radnych również - jednogłośnie - opowiedziała się za wycofaniem z projektu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE