Reklama

Compact Lab Pleszew. Wielomilionowa inwestycja ruszy jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pleszew szykuje się do ogromnej, wielomilionowej inwestycji. Compact Lab Pleszew – będzie ostatnim etapem rewitalizacji terenów pokolejowych.

10,9 mln zł – to kwotą, która zgarnął Pleszew podczas drugiego naboru do rządowego programu „Polski Ład”.

Władze miasta wspomniane pieniądze w całości zamierzają wykorzystać tylko na jedną inwestycję – budowę tzw. Compact Lab Pleszew. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? 

Ostatni etap rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie

Jak zaznacza burmistrz Pleszewa, Compact Lab Pleszew – będzie ostatnim etapem rewitalizacji terenów pokolejowych.

Po budowie w tej części miasta nowoczesnej biblioteki oraz Zajezdni Kultury, a także planowanej wkrótce budowie nowego parkingu w otoczeniu zieleni oraz nowej ścieżki rowerowej – która połączy ulice Sienkiewicza i Targową – w planie jest zagospodarowanie pustej działki (obecnie znajduje się parking) - po drugiej stronie marketu Biedronka.

– Mówimy o całym kompleksie trzech hektarów, które od kilku lat systematycznie rewitalizujemy. W sumie na ten obszar pozyskano – z różnych źródeł – 32 mln zł, a wartość inwestycji to 40 mln zł – wylicza burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.

Przypomnijmy: biblioteka oraz Zajezdnia Kultury powstały dzięki środkom unijnym – z pieniędzy przyznanych nam przez urząd marszałkowski w ramach WRPO.

Z rządowego programu „Polski Ład” budowany będzie tu z kolei wkrótce parking (przetarg został już rozstrzygnięty) i teraz – dzięki pieniądzom z drugiego rozdania „Polskiego Ładu” – właśnie wspomniany Compact Lab Pleszew.

Powstanie nowy, duży budynek na terenach pokolejowych w Pleszewie

Warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu władze miasta miały co do wspomnianej działki inne plany – początkowo miały tu powstać nowe mieszkania.

Z czasem jednak plany się zmieniły – już w sierpniu 2021 roku – o czym pisaliśmy w „Życiu Pleszewa” – pojawił się pomysł, aby zamiast mieszkań zbudować tutaj nowy hotel w mieście, o który apelowały m.in. lokalne firmy – zwłaszcza Famot. Głównym powodem były też problemy ze stworzeniem hotelu w budynku przy ul. Kaliskiej 2 – z powodu wciąż niejasnej sytuacji prawnej budynku. 

Ostatecznie – właśnie dzięki pieniądzom z „Polskiego Ładu” – powstanie obiekt, który będzie pełnił zarówno rolę hotelu jak i i wielkiego inkubatora - zarówno przedsiębiorczości jak i aktywności społecznej. A wszystko właśnie pod nazwą „Compact Lab Pleszew”.

Compact Lab Pleszew - Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju

„Wielofunkcyjne Centrum Rozwoju” – bo takie jest polskie rozwinięcie wspomnianej inwestycji – ma być, jak podkreśla burmistrz, przede wszystkim „czynnikiem miastotwórczym”.

– Jesteśmy na etapie dokumentacji technicznej, zakładam, że w grudniu będzie przetarg na wykonanie tego zdania – informuje dziś burmistrz Arkadiusz Ptak. 

No dobrze, co jednak konkretnie znajdować się będzie w obiekcie naprzeciwko biblioteki? Jak mówi włodarz miasta, nowy budynek będzie w sumie pełnił trzy funkcje.

Pierwszy, to inkubator przedsiębiorczości.

– Małe miasta, jak Pleszew, borykają się z problemem „ucieczki” młodych ludzi. Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości ma im dać szansę – by w sposób w miarę tani i bezpieczny otrzymać pomoc doradczą i mieć zapewnione miejsce do funkcjonowania – po preferencyjnych stawkach – opowiada Arkadiusz Ptak.

Druga rola to tzw. „Urban Lab”. Cóż to takiego? W dużym skrócie: miejsce oddane bezpłatnie na potrzeby lokalnej społeczności jako swoisty drugi inkubator – tym razem aktywności  społecznej i edukacyjnej.

I w końcu trzecia – najbardziej „namacalna” - rola – czyli wspomniany hotel.

– Chodzi o bazę hotelową z zapleczem, w planie jest 39 pokoi z trzygwiazdkowym standardem, cztery sale konferencyjne – wylicza Arkadiusz Ptak.  

Compact Lab Pleszew. „Projekt ma być dochodowy”

Czy wspomniana inwestycja w nową instytucję – kosztującą wszakże wiele milionów – nie będzie stanowić w przyszłości zagrożenia dla budżetu miasta?

Sam burmistrz mówi, że cały projekt ma być dochodowy – pozwoli ponadto stworzyć nowe miejsca pracy.

– Szacujemy, że zatrudnienie przy tym znajdzie 15 osób. To ma być projekt dochodowy, ale – przede wszystkim – miastotwórczy – podkreśla Arkadiusz Ptak.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy