Reklama

Czy na budynku w centrum miejscowości powstanie mural? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 18 maj 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tworzenie murali na budynkach użyteczności publicznej jest w ostatnim czasie bardzo modne. Czy jest szansa, że podobna grafika powstanie w Gołuchowie?

Mural to dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, czyli inaczej- grafika na ścianach budynków. W ostatnim czasie dzieła takie powstały m.in. w Czerminie, gdzie uczczono w ten sposób bohaterów zrzutu broni przez AK w miejscowości Grab czy na budynku hali sportowej przy ZST w Pleszewie. 

- Warto ozdobić budynki na terenie Gołuchowa taką właśnie grafiką, która nawiązuje do historii naszej miejscowości czy też do osób, które są historycznie z Gołuchowem związane – proponuje radna Agnieszka Rupiczak.

Podaje też konkretne lokalizację.

-  Mam tutaj na myśli dwa budynki, na których ścianach mógłby powstać mural, a mianowicie- budynek Szkoły Podstawowej, czy też budynek „Starej Szkoły”, gdzie do zagospodarowania jest ściana od strony ulicy Gorgolewskiego – sugeruje radna.

Uważa, że takie drobne inicjatywy bardzo dobrze wpływają na estetykę otoczenia. 

Co na to wójt?

- Istotnie, w ostatnim czasie w coraz większej liczbie miast można zaobserwować powstające wielkoformatowe murale. Jest to doskonały pomysł na dekorację czy uatrakcyjnienie przestrzeni – przyznaje Marek Zdunek. 

I okazuje się, że gmina już wcześniej rozważała wykonanie muralu na północnej ścianie budynku komunalnego, tzw. starej szkoły. Wychodząc naprzeciw ekologii  - jak dodaje – brali nawet pod uwagę wykonanie takiego muralu z zastosowaniem farb pochłaniających smog. 

Rzeczywiście farba antysmogowa to jedno z najciekawszych osiągnięć nanotechnologii. W ostatnich miesiącach coraz bardziej popularne staje się używanie tego rodzaju farby do tworzenia właśnie murali przeciwsmogowych w miastach na całym świecie.

- Jednak mając na uwadze obecną sytuację finansową, na którą pani radna również zwróciła uwagę podczas ostatniej sesji, należy dokonywać wyborów pomiędzy inwestycjami i w pierwszej kolejności realizować te które są konieczne i niezbędne dla funkcjonowania gminy i poprawy jakości życia mieszkańców – uważa Zdunek. 

Dlatego pomysł stworzenia muralu został odłożony, ale jak zapewnia wójt z pewnością gmina wróci jeszcze do tych planów. 

- Analizując interpelację radnej oraz wcześniejszą pana Stanisława Podymskiego dochodzę do przekonania, że był on słuszny i warto rozważyć jego wykonanie, kiedy sytuacja finansowa będzie pozwalała na takie działania  - zapowiada wójt Gołuchowa. 

Szacunkowy koszt realizacji tego zadania może opiewać na kwoty od 20 do 40 tys. zł brutto. Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia skomplikowania grafiki. 

- Jednocześnie informuję, że w przypadku podjęcia decyzji o wykonaniu muralu, w pierwszej kolejności wymagane będzie uzgodnienie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ponieważ budynek ten znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków – dodaje Marek Zdunek. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy