Powstanie Pleszewskiego Domu Pomocy Społecznej datowane jest - mniej więcej - na lipiec 1854 roku. Początkowo był to sierociniec dla chłopców. Placówkę założył pastor gminy ewangelickiej Karol Strecker. 8 lat później utworzono oddział dla dziewcząt.
Historia DPS w Pleszewie
W 1905 roku kierownictwo nad domem wychowawczym objął pastor Jost z Sobótki. Zakupił on kolejne działki i rozbudował zakład.W 1916 roku placówka przyjęła nazwę "Zakładów im. Josta-Streckera", dla uczczenia pamięci dwóch pierwszych, najbardziej zasłużonych jej kierowników. W okresie międzywojennym ewangelickie zakłady opiekuńcze im. Josta-Streckera posiadały w mieście kilkanaście domów.
Od 1932 roku kierownikiem był pastor Joachim Scholz. W tym czasie ośrodek składał się z: domu wychowawczego dla chłopców, domu wychowawczego dla dziewcząt, dla chorych kobiet, dla mężczyzn, dla starców, dla niedorozwiniętych, dla umysłowo chorych, dla ociemniałych i kalek.
Przed wybuchem II wojny światowej zakład miał na wychowaniu 49 chłopców i dziewcząt oraz 151 pensjonariuszy.
Po wojnie był to najpierw Zakład Opiekuńczy Poznańskiego Wojewódzkiego Związku Samorządowego w Pleszewie, od 1950 roku - Dom Opieki dla Dorosłych, a następnie Państwowy Dom Rencistów. W 1981 roku nastąpiła kolejna zmiana organizacyjna. Powstał Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych. Obecnie jest to Dom Pomocy Społecznej, podległy samorządowi powiatowemu.
Uroczystości 150-lecia DPS w Pleszewie
Dziś przypominamy uroczystości, jakie odbywały się w Pleszewie 14 lipca 2004 roku - kiedy świętowano 150-lecie DPS w Pleszewie.Tak opisywaliśmy wówczas wszystko w "Życiu Pleszewa":
To była duża uroczystość. Rano w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela odprawiona została msza święta. Po nabożeństwie odbyła się inauguracja obchodów na Placu Wolności im. Jana Pawła II. Goście zwiedzili dom i obejrzeli okolicznościową wystawę. Wśród eksponatów pokazano m.in. stare, jeszcze pruskie księgi rejestracyjne dla pensjonariuszy, inne dokumenty, pamiątki i zdjęcia z historii, oraz prace rękodzielnicze m.in. obrazy, rzeźby i gobeliny, wykonane przez uzdolnionych emerytów.
Główne uroczystości odbyły się w sali terapii zajęciowej, którą wówczas odremontowano.
Zanim goście zajęli miejsca na widowni, salę uroczyście otwarto i przekazano od użytku. Wstęgę cięli kolejno: wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego Maria Krupecka, reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Apolonia Wojciechowska z upoważnienia Marszałka Województwa, starosta pleszewski Michał Karalus, przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego Bogdan Skitek i dyrektor DPS-u Mieczysław Kołtuniewski. Potem sala został poświęcona. Dokonali tego wspólnie trzej duchowni: ks. dziekan Józef Maciołek, kapelan domu ks. proboszcz Krzysztof Grobelny oraz poprzedni kapelan ks. Eugeniusz Nowak.
Jak przypominano, dawniej w obiekcie mieścił się Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla niepełnosprawnej młodzieży.
Dyrektor Kołtuniewski podczas uroczystości wręczył pisemne podziękowania osobom, które szczególnie zaangażowały się w odnowienie sali. Grupa pracowników otrzymała dyplomy uznania za długoletnią pracę na rzecz mieszkańców i dla dobra DPS-u. Były też prezenty dla gości - pisaliśmy w roku 2004 w "Życiu Pleszewa"
Z okazji jubileuszu DPS, jego ówczesny dyrektor Mieczysław Kołtuniewski odebrał dziesiątki życzeń i kwiatów. Warto wspomnieć, że gratulacje przekazała wówczas telefonicznie m.in. Ingrid Scholz z Niemiec, córka pastora Joachima Scholza, przedwojennego kierownika domu.
Przed publicznością wystąpili w roku 2004 chórzyści z DPS-u i młodzi skrzypkowie ze Szkoły Muzycznej. Na koniec wystąpił kabaret "Filipinki", złożony z pracowników i mieszkańców DPS-u. Komicy parodiowali codzienne życie w ośrodku. Ich występ został gorąco przyjęty przez publiczność. W rolę dyrektora wcielił się Wacław Kramarski, a nowego pensjonariusza zagrał Kazimierz Jakubowski. Po południu kontynuowano obchody. Na dziedzińcu placówki trwały występy oraz imprezy sportowo-rekreacyjne. Zorganizowano piknik przy ognisku i zabawę - można przeczytać w archiwalnym wydaniu papierowego wydania "Życia Pleszewa" z roku 2004.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI, JAKIE MIAŁY MIEJSCE W 14 LIPCA 2004 ROKU W PLESZEWIE - W ZWIĄZKU ZE 150-LECIEM INSTYTUCJI
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.