reklama

Festyn na zakończenie lata w Szymanowicach. To była uczta dla duszy i zmysłów!

Opublikowano:
Autor:

Festyn na zakończenie lata w Szymanowicach. To była uczta dla duszy i zmysłów! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
63
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNiezwykła atmosfera panowała podczas festynu pod nazwą " U Szymanowskich w parku - dworska sztuka ucztowania", który zorganizowano na zakończenie lata.
reklama

W szymanowickim parku odbyła się prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów. Festyn na zakończenie lata " U Szymanowskich w parku - dworska sztuka ucztowania"  było wydarzeniem, które połączyło historię, literaturę, malarstwo, rękodzieło a także sztukę światła i cienia.

Impreza rozpoczęła się podchodami - Rodzinnym Questem Historyczno - Przyrodniczym, który pozwolił dzieciom, a także ich rodzicom poznać historię Szymanowic. Trasa przebiegała od parku po cmentarz parafialny.

Kolejnym punktem programu były warsztaty malarskie w plenerze pod okiem instruktorki - artystki, malarki Sylwii Osińskiej. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Powstały prawdziwe dzieła sztuki, z których na zakończenie utworzono wystawę wśród prac lokalnych artystów. Odbyły się także warsztaty tworzenia zabawek - klocków drewnianych dla dzieci.

reklama

Wydarzenie okazało się doskonałym miejscem do zaprezentowania twórczych talentów mieszkańców gminy Gizałki. Można było podziwiać wystawę: rękodzieła szydełkowego Jadwigi Jańczak z Gizałek, rękodzieła szydełkowego oraz sztuki witrażu Aleksandry Łozy, malarstwa Sylwii Osińskiej oraz gościnnie wystawę " Wielkopolska Malowana"  Aleksandry Hanaj - Podgórskiej z Powidza.

- Odbyła się także krótka inscenizacja " Kordiana" Juliusza Słowackiego w ramach Narodowego Czytania, którą w iście aktorski sposób przedstawili Monika i Wiktor Jabłońscy. Kulminacyjnym punktem programu był przyjazd generała Gliszczyńskiego - dawnego zarządcy majątku Szymanowic bryczką w towarzystwie Agnieszki Słupianek-Winkowskiej - historyczki, regionalistki, która wygłosiła prelekcję na temat historii Szymanowic, przedstawiając także w prezentacji multimedialnej stare fotografie zebrane od mieszkańców - relacjonują pracownicy GCK w Gizałkach z/s w Tomicach. 

reklama

Mieszkańcy gminy Gizałki mieli okazję poznać historię ludzi, którzy tworzyli Szymanowice. Specjalne podziękowania, wójt gminy Gizałki - Robert Łoza wraz z dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach - Judytą Podsadną złożyli na ręce Stanisława Mrowińskiego, mieszkańca Szymanowic i jednocześnie pasjonata historii gminy Gizałki za udostępnienie materiałów ze swoich zbiorów.

Po dawce historii przyszedł czas na muzyczną ucztę. Koncert, zatytułowany " Potęga wspomnień" w wykonaniu duetu Chojnacka // Chojnacki pozwolił przenieść się widzom w minione czasy, ale także przypomnieć sobie czasy - w przypadku osób starszych - swojej młodości.  Dopełnieniem koncertu były efekty świetlne, które tworzyła firma Evently. 

reklama

Nie zabrakło pysznego jedzenia. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szymanowicach serwowały regionalną zupę paprykową z kiełbaską i cebulką oraz pyszne ciasta i ciasteczka według przepisu swoich prababć. Podawano też kompoty oraz napary ziołowe.

Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Gizałki, Sołectwo Szymanowice, OSP Szymanowice i KGW Szymanowice.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu “Wielkopolska Odnowa Wsi 2020 +” w ramach konkursu ofert “Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” ogłoszonego przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama