Nowe fotoradary Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego są instalowane w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Tam gdzie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Fotoradar w Kościelnej Wsi. Zrobili analizę
W wytypowaniu lokalizacji przeznaczonych do objęcia nadzorem pomógł Instytut Transportu Samochodowego, który pracował w konsorcjum z firmą Heller Consult. Na zlecenie Canard wykonana została analiza stanu bezpieczeństwa ruchu, obejmująca wszystkie drogi publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem liczby osób rannych oraz zabitych.
- Instytut opracował wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych, w których w pierwszej kolejności powinny zostać zainstalowane urządzenia rejestrujące. Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku – informowali nas przedstawiciele Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.
Pod uwagę brano obecność obiektów: takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch. Kolejnym etapem kwalifikacji była analiza geometrii przebiegu drogi pod kątem jej wpływu na prawidłowość pomiaru oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w analizowanym punkcie.
Fotoradar w Kościelnej Wsi. Jest tam niebezpiecznie
O tym, że na krajówce przecinającej Kościelną Wieś jest niebezpiecznie mieszkańcy alarmowali od lat.
– Kierowcy pędzą często jak szaleni. Nie tylko tutaj, bo trasa w większości prosta – więc nawet jak jest ograniczenie do 50km/h – to i tak niektórzy nie zdejmują nogi z gazu – opisywali ludzie.
Od dawna dopytywali - kiedy w końcu nastąpi montaż urządzenia. Bo miesiące mijały, a na trasie nic się nie zmieniało. Ostatecznie fotoradar na krajowej 12 w Kościelnej Wsi zainstalowano we wrześniu ubiegłego roku. Nadal jednak nie został uruchomiony. Dlaczego?
- Urządzenie rejestrujące w miejscowości Kościelna Wieś, zostało zgodnie z warunkami umowy zamontowane przez wykonawcę w ubiegłym roku i odebrane przez Canard GITD we wrześniu 2021r. Natomiast termin uruchomienia urządzenia jest uzależniony od prac dostawców energii – poinformowali nas przedstawiciele wydziału komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.
Dostawcą energii i wykonaniem przyłącza zajmuje się Energa. Zapytaliśmy w kaliskim oddziale spółki - jak długo potrwają jeszcze prace w Kościelnej Wsi? Niestety, póki co odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
Fotoradar w Kościelnej Wsi. Ludzie pytają
Sprawą fotoradaru zainteresowali się ostatnio miejscowi radni. To właśnie do nich bezpośrednio swoje pytania kierują zaniepokojeni mieszkańcy.
– Wisi owinięty folią i każdy się dopytuje, kiedy zostanie uruchomiony? – wskazywał ostatnio radny, Adam Musiał.
I dodawał, że z informacji, które jemu udało się uzyskać wynika, że Energa Operator w Kaliszu wniosek o wykonanie przyłącza otrzymała już w kwietniu 2021 roku.
– I z tego co się dowiedziałem - w Enerdze wykonanie przyłącza trwa od 10 do 14 miesięcy. Wszystkie odbiory są już porobione, czekamy tylko na przyłącze. Myślę, że w najbliższym czasie ten fotoradar zostanie przyłączony – poinformował radny.
Fotoradar w Kościelnej Wsi. Czy zwiększy bezpieczeństwo?
Czy fotoradar rzeczywiście zwiększy bezpieczeństwo w tym rejonie? Niektórzy mają wątpliwości.
- Żaden fotoradar nie poprawia bezpieczeństwa tylko ściąga mandaty. Bezpieczeństwo poprawia tzw. leżący policjant. Ten wyhamuje ruch na danym odcinku skutecznie. Wątpię, żeby ktoś chciał skakać po muldach. 20 metrów przed fotoradarem hamują, a potem pedał w dechę – uważa jeden z naszych internautów.
Przedstawiciele transportu drogowego powołując się na badania ITS zapewniają jednak, że tylko 2% kierujących przekracza ograniczenia o więcej niż 10 km/h w miejscach, gdzie stoi fotoradar.
CZYTAJ TAKŻE: Tłumy na promocji książki o dziejach gminy Gołuchów [ZDJĘCIA]
Fotoradar w Kościelnej Wsi. Drugi w gminie
Fotoradar w Kościelnej Wsi to już drugie tego typu urządzenie na terenie gminy Gołuchów. Jeden od kilku lat wyłapuje kierowców przekraczających prędkość na wysokości GOTiS w Gołuchowie.
- Urządzenie zarejestrowało w ubiegłym roku 1298 naruszeń przepisów – mówią przedstawiciele GITD.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.