Reklama

Ilu milionerów mamy w powiecie pleszewskim? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ilu milionerów mamy w powiecie pleszewskim? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rośnie liczba bogaczy w powiecie pleszewskim. Tylko w ciągu roku przybyło ich kilkudziesięciu. Zaś w ciągu dekady ta liczba wzrosła blisko 5 krotnie.

Pandemia nie zaszkodziła polskim milionerom. Ich liczba wzrosła  porównaniu z ubiegłym rokiem i to o kilka tysięcy. W 2021 roku osób, które pracując na etacie lub na własny rachunek wykazały w zeznaniach podatkowych przychody przekraczające milion złotych było w naszym kraju ponad 44 tysiące. 

Milionerzy z Wielkopolski?

W samej Wielkopolsce jest takich osób ponad 4 tys. zł.

- Łączny dochód wielkopolskich „milionerów” w roku 2021 wyniósł ponad 12 mld zł – mówi nam Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Najwięcej krezusów rozliczało się w powiecie poznańskim oraz w samym Poznaniu (łącznie 1921 podatników), a w dalszej kolejności także - i tu zaskoczneie - w sąsiednim powiecie ostrowskim (Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim – 193 podatników), konińskim + miasto Konin (191), kępińskim (168) oraz leszczyńskim + miasto Leszno (167).

Zgodnie z danymi Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu aż 87% procent z nich to przedsiębiorcy płacący tzw. podatek liniowy.

- Podatnicy, którzy w ubiegłorocznym PIT wykazali dochód przekraczający 1 mln zł rozliczali się najczęściej w ramach PIT-36L. 6% stanowili podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-37, 4% – PIT-38, a 3% – PIT-36 – tłumaczy Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. 

Milionerzy z powiatu pleszewskiego? 

W powiecie pleszewskim również z roku na rok przybywa nowych milionerów. Świadczą o tym liczby. W rozliczeniu podatkowym za 2021 rok dochód wynoszący więcej niż "okrągłą bańkę" wykazało 71 podatników. To wzrost i to dość spory w porównaniu z 2020. Wówczas takich osób było 47.  A dekadę temu zaledwie 16.

- Najwyższy wykazany dochód za 2021 rok w powiecie pleszewskim wyniósł 10.547.655,76 zł – mówi Arkadiusz Kowalski z Urzędu Skarbowego w Pleszewie.

W jakiej branży działają najbogatsi? To niestety jest objęte tajemnicą skarbową. W powiecie pleszewskim dominują takie branże jak: budowlana, kotlarstwo czy ogrodnictwo ale też przetwórstwo przemysłowe czy produkcja maszyn. Można więc przypuszczać, że z pewnością tam można zarobić najwięcej. 

"Nasi" na liście najbogatszych  

Powiat pleszewski może się też pochwalić miejscem na liście najbogatszych Polaków.  W gronie tym znalazł się Wiesław Wawrzyniak – nasz lokalny przedsiębiorca - właściciel m.in. funkcjonującej w Tursku gorzelni, ale co ważniejsze twórca grupy AWW, specjalizującej się w produkcji etanolu i bioetanolu na rynki chemiczne, spożywcze i farmaceutyczne.  Zadebiutował na tegorocznej liście i to od razu na 10. pozycji.

Wiesław Wawrzyniak zaczynał w 1991 roku od otwarcia pierwszej hurtowni alkoholi. W 1998 roku uruchomił produkcję spirytusu surowego w gorzelni w Lubczynie. Częścią grupy AWW jest też zakład produkcyjny w Tursku. Tradycjami sięga on roku 1910, kiedy to w lokalnym majątku stworzono słynną w tych latach gorzelnię. Grupa AWW kupiła ją w 1999 odrestaurowała i zmodernizowała.

Milionerzy z powiatu pleszewskiego w liczbach 

  • 4.649 podatników z województwa wielkopolskiego wykazało w rozliczeniu PIT za 2021 rok dochód wyższy niż 1 milion złotych.
  • 71 podatników z powiatu pleszewskiego wykazało w rozliczeniu PIT za 2021 rok dochód wyższy niż 1 milion złotych. Rok wcześniej było ich 47.  10 lat temu zaledwie 16.
  • 10.547.655,76 zł  - wynosił najwyższy wykazany dochód za 2021 rok w powiecie pleszewskim 
  • 1.609.254,00 zł – tyle wynosił najwyższy podatek zapłacony w 2021 roku w powiecie pleszewskim.  
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy