Blisko 200 osób w piątek, 24 lutego 2023r. wzięło udział w szkoleniu "Bezpieczny pracownik" zorganizowanym przez Bank Spółdzielczy w Pleszewie. Z zaproszenia placówki skorzystali nie tylko bankowcy, ale też samorządowcy, właściciele firm, przedstawiciele instytucji i seniorzy.
Zebranych powitała prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Pleszewie - Mariola Walendowska. Po czym przekazała prowadzenie spotkania Piotrowi Koniecznemu.
Jak nie dać się zhakować?
Piotr Konieczny jest założycielem portalu niebezpiecznik.pl, w ramach którego zarządza zespołem wykonującym audyty i testy penetracyjne systemów teleinformatycznych oraz prowadzi szkolenia, zarówno dla administratorów, jak i programistów oraz zwykłych pracowników, którzy w ramach służbowych obowiązków korzystają z komputerów i internetu.Rozpoczynając szkolenie Piotr Konieczny zapowiedział zebranym, że nie zamierza przekazywać wyłącznie teorii i pustych regułek. Stawia na interaktywność i kontakt z uczestnikami. I tak rzeczywiście było.
- Każdy, kto korzysta z komputera, smartfona i internetu powinien wiedzieć, jak robić to bezpiecznie. (...) Ludzie bardzo często mają na wyciągnięcie ręki oczywiste sygnały, ale je ignorują. Proste triki są szalenie skuteczne, znając zasady ich wykorzystania, będziemy ostrożniejsi - mówił Piotr Konieczny.
Czego można było się dowiedzieć podczas spotkania z Piotrem Koniecznym?
Przede wszystkim tego, jak poprawnie zabezpieczyć komputer i smartfon, aby nie zostały one zhakowane przez cyberprzestępców. Fachowiec od bezpieczeństwa mówił też, co zrobić, aby nie paść ofiarą popularnych w Polsce internetowych oszustw, scamów i przekrętów, a także w jaki sposób chronić swoją prywatność w trakcie korzystania z e-maila, aplikacji i serwisów społecznościowych. Dał też sporo wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.Powyższe zagadnienia zilustrowane zostały przez Piotra Koniecznego prawdziwymi przykładami ataków, jakie w ostatnich miesiącach dotknęły Polaków, a dodatkowo sam, na żywo, pokazał jak atakują cyberprzestępcy, m.in. podszywając się pod ... prezydenta.
W sposób lekki i przede wszystkim zabawny przekazał zebranym niezwykle wartościową wiedzę.
- Zero nudy. Nawet nie wiedziałem, jak łatwo się pod kogoś podszyć w sieci. Jak łatwo stać się ofiarą. Jestem w szoku, zwłaszcza jeśli chodzi o wiadomości dotyczące maili. Teraz wiem, na co zwracać uwagę, kiedy dostaję coś na swoją skrzynkę. A co najważniejsze, naprawdę świetnie się tutaj bawiłem - mówił nam jeden z uczestników.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.