Reklama

Uroczysty jubileusz 160-lecia Banku Spółdzielczego w Pleszewie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To święto naszej lokalnej społeczności – mówili ze sceny przybyli na jubileusz 160-lecia Banku Spółdzielczego w Pleszewie. W minioną sobotę, w podniosłej, a zarazem iście sąsiedzkiej atmosferze, uczczono ważną dla wielu pleszewian historię. To był wieczór pełen serdeczności, pięknych wspomnień i momentów wzruszenia.

Obchody 160-lecia Banku Spółdzielczego w Pleszewie rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie. Odprawił ją proboszcz Henryk Szymiec – diecezjalny duszpasterz bankowców. W swoim kazaniu nawiązał do historii placówki.

  - Warto sobie uzmysłowić, że czasy, w których powstawał bank, były bardzo trudne, zwłaszcza dla naszego polskiego narodu. To były czasy doby rozbiorowej. A rok, w którym powstawał bank […], to był rok zamachu na namiestnika carskiego, który decydował o Warszawie, w Ogrodzie Saskim. To zdarzenie jest jakąś syntezą tego, co bolało nasz naród i co było potrzebne. Wolność - powiedział prałat.

Do jego słów odwoływali się później przemawiający w dalszej części uroczystości.

Po nabożeństwie zaproszeni przez bank goście udali się do restauracji BAX w Pleszewie, by tam kontynuować rozpoczęte święto. Na sali zjawili się przedstawiciele partii, lokalnych samorządów i firm, prezesi i wiceprezesi zaprzyjaźnionych i sąsiadujących banków spółdzielczych, obecni i emerytowani pracownicy placówki oraz pozostałe ważne dla niej osoby. Przybyłych powitali przewodniczący rady nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie Mieczysław Maciaszek oraz prezes zarządu – Mariola Walendowska.

- Zostałem wybrany 30 lat temu do rady nadzorczej i nie myślałem, że dzisiaj będąc przewodniczącym rady, będę witał takich znamienitych gości i otwierał naszą uroczystość – powiedział z entuzjazmem Mieczysław Maciaszek.

Długa historia Banku Spółdzielczego w Pleszewie

Z kolei prezes Mariola Walendowska przypomniała zebranym o najważniejszych wydarzeniach w długich dziejach banku – od powstania Prywatnej Kasy Oszczędności i Pożyczek Wekslowych w Pleszewie w 1862 r., przez przemianowanie jej na spółdzielnię w 1871 r., aż po wznowienie działalności instytucji po II wojnie światowej. Podkreślono, że to historia wielu ludzi, odważnych decyzji i zwrotnych momentów.

 - Obecna sytuacja naszego banku jest dobra i stabilna. Usługi swoje świadczymy w siedmiu oddziałach i pięciu punktach kasowych. Obsługujemy lokalną społeczność z terenu ośmiu gmin ulokowanych na terenie powiatu pleszewskiego i kaliskiego, z których 5 051 osób jest członkami naszego banku, tworząc fundusz udziałowy w kwocie 1 302 tys. zł. Obecnie w portfelu banku posiadamy prawie 1 900 umów kredytowych oraz prowadzimy prawie 22 800 rachunków depozytowych – powiedziała Mariola Walendowska.

Wysoka pozycja Banku Spółdzielczego w Pleszewie

Jak poinformowała prezes, suma bilansowa odnotowana przez bank w ciągu 10 lat, czyli od poprzedniego jubileuszu, przyrosła o 125% i wynosi obecnie 538 565 tys. zł. Z kolei fundusze własne zwiększyły się o 108% i osiągnęły poziom 66 242 tys. zł. Wynik Banku Spółdzielczego w Pleszewskie według stanu na 31 sierpień 2022 roku wyniósł 7 547 tys. zł i należy do jednych z największych w jego historii.

- Zgodnie z przyjętymi założeniami strategicznymi planujemy  na koniec roku wypracować zysk na poziomie 9 877 tys. zł – podzieliła się zamierzeniami placówki prezes jego zarządu. - Bank Spółdzielczy w Pleszewie należy do grupy jednych z większych banków nie tylko Spółdzielczej Grupy Bankowej, ale również całego sektora bankowości spółdzielczej. Potwierdzają to rankingi, w których zarówno pod względem sumy bilansowej, należności i zobowiązań znajduje się na wysokich pozycjach, w pierwszej pięćdziesiątce – dodała.

Z końcem swojego wystąpienia zwróciła do tych, dzięki którym możliwe było obchodzenie 160-lecia.

- Dziękuję wszystkim pracownikom – zarówno emerytowanym, jak i obecnie pracującym. Za pracę, ale i za wszelkie dobro jakie wmiesili do tego zakładu pracy – powiedziała wzruszona Mariola Walendowska.

Lokalność, tradycja i sukces

Potem przyszedł czas na wystąpienia gości. Do gratulacji, podziękowań i podzielania się własnymi wspomnieniami na temat banku ustawiła się niemała kolejka. Na scenie pojawili się m.in. przedstawiciele partii, samorządów, pracowników placówki i wielu pleszewskich instytucji. Ci nawiązywali w swoich przemówieniach do lokalności i sukcesu, jaki udaje się osiągać placówce.

- Państwo dysponujecie czymś, co jest najbardziej pożądanym towarem na świecie czyli pieniądzem. Ale dysponujecie jeszcze empatią i zrozumieniem lokalnej społeczności i to jest właśnie fenomen. Więc życzę tego, żebyście państwo, niezależnie od zmieniających się okoliczności, niełatwej sytuacji, w jakiej się dzisiaj znajdujemy, w dalszym ciągu realizowali pewną misję – powiedział Piotr Trybek, szef gabinetu politycznego minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Wielu poruszyło w swoich wystąpieniach kwestię cennej tradycji, jaką może pochwalić się bank.

- Wielkopolska pokazuje, że te tradycje wywodzą się z czasu, kiedy Polski nie było i one przetrwały. Więc nie możemy, będąc w niepodległym kraju, zaniedbać tego dziedzictwa, które przekazali nam nasi przodkowie, wybitni wielkopolanie. Niezależnie od tego, czy byli ziemianami, księżmi, rolnikami czy kupcami - przenieśli tę piękną tradycję samodzielności gospodarczej i pięknego patriotyzmu, który został pokazany w najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy. Dzięki temu mamy Polskę – powiedział poseł na sejm RP Andrzej Grzyb.

Ważną częścią uroczystości było nagrodzenie odznaczeniami osób zasłużonych dla banku. W programie obchodów znalazło się również miejsce na część muzyczną. Przed zgromadzonymi wystąpili Katarzyna Zawada oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Tursko. Oczywiście nie mogło zabraknąć też jubileuszowego tortu.

W ostatnim wydaniu gazety Życie Pleszewa ukazał się obszerny wywiad z Mariolą Walendowską – prezesem zarządu Banku Spółdzielczego w Pleszewie. Zapraszamy do jego lektury (e-wydanie).

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy