Reklama

Kaliska kuria odwołuje się od wyroku sądu w sprawie odszkodowania dla pleszewianina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kaliska kuria odwołuje się od wyroku sądu w sprawie odszkodowania dla pleszewianina - Zdjęcie główne

Kaliska kuria odwołuje się od wyroku sądu w sprawie odszkodowania, jakie miała wypłacić Bartłomiejowi Pankowiakowi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Diecezja kaliska odwołała się od wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu, który zasądził w maju 300 tys. zł odszkodowania na rzecz Bartłomieja Pankowiaka.

Przypomijmy: 23 maja zapadł wyrok w procesie cywilnym przeciwko diecezji kaliskiej. Sąd Okręgowy w Kaliszu zasądził wówczas od kurii kaliskiej 300 tys. zł odszkodowania na rzecz Bartłomieja Pankowiaka – z ustawowymi odsetkami. 

Wszystko jest pokłosiem sprawy księdza Arkadiusza H. - pisaliśmy o tym szeroko przez ostatnie lata. W sprawie karnej sąd w Pleszewie uznał go za winnego, ostatecznie jednak, po apelacji, Sąd Okręgowy w Kaliszu doszedł do wniosku, że sprawa jest przedawniona.

Później rozpoczął się także proces cywilny - wytoczony kaliskiej kurii przez braci pochodzących z Pleszewa, poszkodowanych przez Arkadiusza H. Również o tym pisaliśmy. W międzyczasie Jakub Pankowiak postanowił wycofać swoje roszczenia. Jak zaznaczał w rozmowie z portalem wiez.pl złożenie pozwu o zadośćuczynienie finansowe było bowiem jedynie „narzędziem mającym służyć zmobilizowaniu diecezji kaliskiej do działania i do zmiany podejścia wobec osób pokrzywdzonych”. 

Ostatecznie Sąd Okręgowy w Kaliszu zasądził od kurii kaliskiej 300 tys. zł odszkodowania na rzecz Bartłomieja Pankowiaka – z ustawowymi odsetkami. Jak zaznaczano w wyroku sądu "Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie już na zawsze pozostaną synonimem walki o godność swoją i innych ludzi, jak również inicjatorami zmian systemowych w obrębie kościoła hierarchicznego. Ich konkretne działania nakierowane są nie na walkę z Kościołem in gremio, a o Kościół, jako wspólnotę wiernych, zachowanie czystości i zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym jego członkom".

Jest odwołanie diecezji kaliskiej w sprawie procesu o odszkodowanie

Przedstawiciele diecezji kaliskiej zaznaczali wówczas, że kuria wyda w sprawie stosowne oświadczenie dopiero po pełnym zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku.

Dziś - 27 czerwca - diecezja przedstawiła swoje stanowisko w sprawie.

- Władze diecezji kaliskiej, po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dn. 23 maja br. dotyczącego roszczeń odszkodowawczych, podjęły decyzję o złożeniu apelacji od ww. wyroku do sądu I Instancji - informuje ds. Michał Włodarski, rzecznik prasowy kaliskiej kurii.

Jak opisują władze Kościoła, apelacja "nie podważa krzywdy", jakiej doznali poszkodowani przez księdza Arkadiusza H.

Złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego. Krzywda ta została jednoznacznie uznana i potępiona przez decyzję sądu kościelnego skazującego sprawcę na karę wydalenia ze stanu duchownego. Diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca. Równocześnie, korzystając z prawa do apelacji, deklaruje, że będzie respektowała i stosowała ostateczne wyroki niezależnego sądu - zaznacza ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy Diecezji Kaliskiej.

Co myślicie o sprawie? Czy kuria dobrze robi składając apelację? 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy