reklama

Kamień Św. Jadwigi k. Gołuchowa. To miejsce owiane jest tajemniczymi legendami [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kamień Św. Jadwigi k. Gołuchowa. To miejsce owiane jest tajemniczymi legendami [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKamień Św. Jadwigi w lesie jedleckim koło Gołuchowa to największy w Wielkopolsce i szósty w kraju głaz narzutowy. Chroniony od 1888 r., jako pomnik przyrody nieożywionej, owiany został licznymi legendami.
reklama

Obok głazów narzutowych trudno przejść obojętnie. Wyróżniają się rozmiarem, kształtem, czasami barwą czy niezwykłą strukturą. Ten olbrzymi fragment granitowej skały został przywleczony do Gołuchowa przez lądolód skandynawski w czasie ostatniego zlodowacenia. 22 m obwodu i 5,5 m wysokości (z czego 2 m znajdują się pod ziemią) sprawiły, że od 1888 r. jest chroniony prawem - jako pomnik przyrody nieożywionej. 

Legendy o kamieniu św. Jadwigi w lesie jedleckim k. Gołuchowa 

Dziś wiemy, skąd te ogromne skały się wzięły, ale zanim nauka znalazła na to wytłumaczenie, ludzie ich obecność tłumaczyli legendami. Nie inaczej było głazem w gołuchowskich lasach. Najbardziej znane jest podanie, które mówi o śpiących pod nim rycerzach. Mają to być wojownicy, polegli w walce z Tatarami, którym - za wstawiennictwem św. Jadwigi Śląskiej - Matka Boska zamieniła śmierć na sen. Rycerze obudzą się i ponownie staną do walki, kiedy znów będzie zagrożona wiara chrześcijańska.

reklama

Druga legenda mówi o diabelskich siłach, które porzuciły głaz w gołuchowskim lesie. Kalisz - jako prastary polski gród - prężnie się rozwijał, a wraz z nim coraz bardziej krzewiło się chrześcijaństwo. Szczególnie kult Maryi - jak mówi legenda - był solą w oku diabelskim mocom. W końcu pewnego razu zwołano na naradę wszystkie czarty z okolicy. Najsilniejszych wysłano w góry po ogromny głaz, którym dałoby się zburzyć maryjną świątynię. I rzeczywiście, polecieli jeszcze tej samej nocy.

Długo wybierali odpowiedni kamień. Kiedy już zbliżali się do Kalisza, pojawił się pierwszy promień wschodzącego słońca. W tej samej chwili zapiał pierwszy kogut, a na ten sygnał, jak wiadomo, przestają działać diabelskie moce. Upuścili więc głaz i czmychnęli z powrotem do piekieł. Kamień spadając ze znacznej wysokości, wrył się głęboko w ziemię, tak że nikt już potem nie dał rady go unieść. 

reklama

Kamień św. Jadwigi to nie jedyny tak duży głaz narzutowy w powiecie pleszewskim. Nieco mniejszy znajduje się w miejscowości Ruda w gminie Dobrzyca. 

Jak dojść do kamienia św. Jadwigi w lesie k. Gołuchowa?

Do kamienia św. Jadwigi można dojść znakowanym szlakiem turystycznym z Gołuchowa (żółtym lub niebieskim). Głaz jest w stosunkowo łatwo dostępnym miejscu. Około 2 km za Gołuchowem w stronę Kalisza, przy DK nr 12, po prawej stronie należy wypatrywać białego drogowskazu, kierującego do głazu narzutowego.

Samochód należy zostawić na leśnym parkingu, a pozostałą część drogi pokonać pieszo. Trasa to ok. 3 km w jedną stronę. Co ważne, głaz jest zlokalizowany na mapach Google. 

reklama

Zmierzając do głazu, po drodze warto zwrócić uwagę na pomnik w lesie jedleckim upamiętniający tragiczną, niestety nieco zapominaną, historię z czasów II wojny światowej. Na przełomie lat 1941/1942 właśnie tu Niemcy zwozili i zakopywali ciała zamordowanych Polaków i Żydów. Źródła historyków są różne - szacuje się jednak, że pochowanych może tu być od 10 do nawet 12 tys. ofiar - mężczyzn, kobiet i dzieci, zwożonych - w większości prawdopodobnie już po zagazowaniu - samochodami od strony Kalisza. Ofiary pochodziły z obozu pracy w Błaszkach. 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama