Reklama

Karta nauczyciela. Potrzebna czy do likwidacji? [ANKIETA]

Opublikowano:
Autor:

Karta nauczyciela. Potrzebna czy do likwidacji? [ANKIETA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Za nami Dzień Edukacji Narodowej. I wraca jak co roku temat karty nauczyciela. Czy dokument ten w dzisiejszych czasach ma jeszcze sens? Jakie rzeczywiste przywileje daje nauczycielom? Jak oddziałuje na polską szkołę?

Nauczyciele bronią KN, bo daje im ona złudne poczucie bezpieczeństwa, że obroni ich przed zwolnieniem. Rzeczywiście, dyrektorowi szkoły trudno zwolnić nauczyciela, jeśli tylko ma dla niego godziny.

Nawet KN nie obroni nauczyciela, któremu likwidują szkołę lub gdy zabraknie dla niego pensum. I gdy z jednej strony mamy niż demograficzny, z drugiej strony reformę edukacji, która od 2012 r. sukcesywnie zmniejszała liczbę godzin chemii czy geografii w liceach, zwolnienia są nieuchronne.

Równocześnie samorządy widzące w funkcjonowaniu małych szkół zagrożenie swoich finansów, likwidują te placówki albo zlecają poprowadzenie ich różnym stowarzyszeniom. Przykłąd takiego działania widać od lat w Jarocinie, ale i w powiecie pleszewskim.

Oczywiście KN często pozwala przedłużać agonię (dzięki urlopom na poratowanie zdrowia), ale rezultat jest ten sam – utrata pracy. Trudno w tym miejscu nie zadać pytania: „Dlaczego gminie nie opłacało się prowadzić szkoły, a stowarzyszeniu się opłaca?”. To oczywiste, bo gmina ma obowiązek przestrzegać KN, a stowarzyszenie czy podmiot prywatny już nie. KN nie pozwala na żadną elastyczność, daje prawo do kosztownych urlopów i dziwnych przywilejów, takich jak dodatek wiejski. W ten sposób KN, zamiast pomóc nauczycielowi, doprowadza do utraty pracy lub zmiany pracodawcy, co często skutkuje pogorszeniem warunków, obniżką pensji i zwiększeniem pensum.

Czy karta nauczyciela jest w dzisiejszych czasach potrzebna? Zapraszamy do udziału w naszej ankiecie. Czy nasz kraj stać na tak kosztowny dokument, jak Karta Nauczyciela?

KOMENTUJCIE. Najlepsze wpisy opublikujemy w papierowym wydaniu "Życia Pleszewa" 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE