Reklama

Kiermasz św. Ambrożego już w ten weekend. Co będzie działo się w Pleszewie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum prywatne

Kiermasz św. Ambrożego już w ten weekend. Co będzie działo się w Pleszewie? - Zdjęcie główne

foto archiwum prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 7 grudnia wspomina się św. Ambrożego - patrona pszczelarzy. Tymczasem już w ten weekend w Pleszewie odbędzie się wielkie święto miodu - Kiermasz św. Ambrożego. O idei wydarzenia mówi nam Michał Karalus - prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie i inicjator wydarzenia.

11 grudnia o godz. 14.00 w Zajezdni Kultury rozpocznie się w Pleszewie kiermasz św. Ambrożego. W roli głównej – pszczoły. To będzie okazja do nabycia wielu gatunków miodu - i nie tylko.

- Jestem zwolennikiem tego, żebyśmy my, pszczelarze, wychodzili do społeczeństwa - żeby mówić czym jest pszczoła, jaką rolę ona pełni w środowisku, jak produkty pszczele wpływają na zdrowie, do czego są przydatne – mówi nam Michał Karalus, prezes Koła Pszczelarzy w Pleszewie.

Przeczytajcie rozmowę:

Skąd pomysł na zorganizowanie kiermaszu świętego Ambrożego w Pleszewie?

Michał Karalus: Święty Ambroży to biskup Mediolanu i patron pszczelarzy, którego wspomina się 7 grudnia. Pomyślałem, że dobrze byłoby w przedświątecznym okresie zaproponować mieszkańcom Pleszewa i okolic wydarzenie, na którym mogliby zaopatrzyć się w pszczele produkty – miód, pierzgę, pyłek, kit pszczeli, wosk, kosmetyki czy świeczki… One wszystkie kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Jeśli chodzi o sam miód, to wykorzystuje się go na przykład do pieczenia pierników. W niektórych domach jest też kutia – pszenica z makiem i miodem.

Poza tym - ten przedświąteczny nastrój jest rodzinny i wspólnotowy. A pszczoły to też wspólnota. Pszczoła sama - w pojedynkę - nie przetrwa, musi żyć w grupie. Tak samo jak człowiek. Myślę, że warto się tą ideą dzielić.

Kiermasz będzie wyjątkową okazją do spotkania w jednym miejscu wielu pszczelarzy z naszego powiatu.

Jestem zwolennikiem tego, żebyśmy my, pszczelarze, wychodzili do społeczeństwa - żeby mówić czym jest pszczoła, jaką rolę ona pełni w środowisku, jak produkty pszczele wpływają na zdrowie, do czego są przydatne. Wielokrotnie ktoś zadaje nam pytanie: czemu ten miód tak wygląda? Dlatego chcemy, żeby to wydarzenie było okazją do rozmowy z indywidualnym pszczelarzem. Bo jak to się mówi – co pszczelarz, to inna metoda. Każdy ma swoje tajemnice, wypracowane sposoby, niekiedy przejęte od ojca czy dziadka. Mnie na przykład uczył ojciec, a teraz ja - moje wnuki.

Jakie właściwości zdrowotne ma miód?

To zależy od rodzaju miodu. Niektóre działają na węzły chłonne, inne na układ sercowy czy żołądek. Który miód jest lepszy? Zależy od tego, kto jaką ma przypadłość. Moim zdaniem najciekawszym miodem zdrowotnym jest ten rzepakowy. W naszych polskich warunkach jest to pierwszy miód wiosenny. Poza rzepakiem są w nim kwitnące czereśnia, wiśnia, grusza, mlecz, porzeczki, agrest, poziomki… Dlatego bukiet składników, które stanowią o wartości miodu, ale też walory smakowe, są w nim najciekawsze. Dla mnie to miód z osobowością, który trzeba odkrywać.

Z kolei pyłek pszczeli poprawia witalność, tężyznę fizyczną i potencję. Ciekawa jest też pierzga. To pyłek, ale pozyskany już po tym, jak pszczoła złoży go w komórce, ubije nóżkami i nasączy enzymami ze swojego organizmu. Pierzga musi być wysuszona, wtedy można zmielić ją w młynku - jak kawę - i zastosować do spożycia. Jest bogatsza od pyłku właśnie o enzymy wydzielane przez pszczołę.

Na kiermaszu będzie można nie tylko nabyć produkty pszczele, ale też wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących.

Ciekawe będzie spotkanie z Jerzym Gnerowiczem – pszczelarzem i literatem, byłym prezesem Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Południowej w Kaliszu. To on odkrył Teofila Ciesielskiego, profesora, którego imię nosi związek. Jurek pisze książki o pszczelarstwie, ale też anegdoty i przysłowia. Myślę, że na spotkaniu autorskim w Pleszewie zaprezentuje swoją twórczość.

W Zajezdni Kultury odbędzie się też projekcja filmu nominowanego w 2020 roku do Oscara - „Kraina Miodu”. Pokazuje on różnice pomiędzy pszczelarstwem pierwotnym - gdzie człowiek dzieli się z pszczołami tym, co wyprodukują w połowie - a przemysłowym. Główna bohaterka, prowadząca pszczelarkę naturalną, popada w konflikt z młodym człowiekiem, który przywozi do jej miejscowości 40 uli i jest reprezentantem współczesnej - można powiedzieć rabunkowej - gospodarki pasiecznej. Jestem ciekawy, jak ten film odbiorą sami pszczelarze.

Poza tym będzie można spróbować świątecznych dań przyrządzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kowalewa. Panie przygotują m.in. barszcz z uszkami, pierogi z mięsem oraz kapustą i grzybami, ale również coś słodkiego - makowca czy jabłecznik.

Do skorzystania z oferty, którą przygotowaliśmy, zapraszam mieszkańców całego powiatu pleszewskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy