Reklama

Konferencja Platformy Obywatelskiej w Pleszewie. Poseł: Oskarżam ten rząd o…

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Konferencja Platformy Obywatelskiej w Pleszewie. Poseł: Oskarżam ten rząd o… - Zdjęcie główne

Konferencja Platformy Obywatelskiej w Pleszewie. Od lewej: Jan Sroczyński, Mariusz Witczak, Małgorzata Wysocka-Balcerek, Piotr Kusiakiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Projekt ustawy odnośnie obniżenia stawki VAT na gaz z 23 proc. do 5 proc., uproszczenie procedur związanych procedowaniem tzw. ustawy wiatrakowej oraz krytyka opieszałości rządzących w związku z budową drogi S11 - to główne tematy poruszone przez posła Mariusza Witczaka, podczas konferencji w Pleszewie.

Konferencja Platformy Obywatelskiej w Pleszewie

 - To pierwsza nasza konferencja w tym roku, który będzie ważnym, ponieważ będzie to rok wyborów parlamentarnych - podkreślił szef powiatowych struktur PO, Piotr Kusiakiewicz. 

Jak dodawał, ubolewa jednocześnie, że decyzją partii rządzącej przełożono wybory samorządowe, które także miały się w tym roku odbyć.

- Jako Koalicja Obywatelska nie byliśmy z tego obrotu spraw do końca zadowoleni, ponieważ uważamy, że wybory powinny odbyć się w terminie konstytucyjnym - zaznaczał Piotr Kusiakiewicz.

Poseł PO w Pleszewie: trzeba obniżyć VAT na gaz

Podczas konferencji poseł Mariusz Witczak poruszył trzy kwestie. Pierwsza to propozycja Platformy - i złożenie przez nią projektu ustawy - odnośnie obniżenia VAT na gaz z obecnych 23 proc. do 5. Jak zaznaczał parlamentarzysta, pozwoli to odciążyć m.in. samorządy boleśnie odczuwające wysokie koszty energii.

- Gaz to przede wszystkim źródło energii i ciepła dla samorządów - chodzi choćby o szkoły czy baseny. To niesamowity koszt, który stanowi dziś bardzo duże obciążenie. Dlatego składamy projekt i mówimy „sprawdzam” - żądając jak najszybszego procedowania tej ustawy - mówił poseł PO.

Mariusz Witczak o tzw. "ustawie wiatrakowej"

Kolejną poruszoną kwestią są obecnie toczące się prace nad zmianą tzw. „ustawy wiatrakowej” - w kontekście „odblokowania” budowy farm wiatrowych.

Przypomnijmy: nowelizacja tych przepisów jest jednym z warunków Komisji Europejskiej, by Polska mogła otrzymać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 

- W roku 2016 większość rządowa wprowadziła zasady, które de facto wyeliminowały wiatraki z krajobrazów inwestycyjnych - czyli czystą i tanią energię. Tymczasem, zgodnie ze starymi zasadami i - według wyliczeń ekspertów - od wspomnianego 2016 roku do momentu wybuchu wojny w Ukrainie moglibyśmy wyprodukować w Polsce tyle energii, ile musieliśmy kupić węgla za granicą. To pozwoliłoby wyeliminować sytuacje, z jakimi musieliśmy się mierzyć po embargu na rosyjski węgiel. Te wszystkie problemy byłyby nieistotne, gdybyśmy już wówczas zwiększyli udział wiatraków w energii - uważa poseł PO.

Mariusz Witczak podkreślał, że - co prawda - ustawa wiatrakowa to niezbędny kamień milowy, by wziąć pieniądze z KPO, jednak opozycja nie zamierza zgadzać się na „rozwiązania pozorne” w tej sprawie. 

- Już zaczynają się rządowe „wrzutki” na komisjach i dyskusje, które prowadzą do tego, że może być to tylko udawana zmiana ustawy. Na pewno będziemy to wszystko poprawiać w Senacie - zaznaczał poseł.

Odnosząc to do samego Pleszewa podkreślał, że ważnym jest w tym przypadku także spojrzenie strategiczne w przyszłość - w kontekście przedsiębiorców.

- W powiecie pleszewskim przez lata zbudowano tzw. „zagłębie kotlarskie”, które jednak z dużym prawdopodobieństwem będzie w przyszłości ograniczało swoją działalność, ponieważ odchodzi się od emisyjnych paliw i kompletnie inaczej traktuje dostawy węgla. Warto mieć to na uwadze. I choć nikt niczego przedsiębiorcom nie będzie narzucał - to pamiętajmy, że na kwestie takie, jak wiatraki czy np. pompy ciepła można spojrzeć poprzez pryzmat przyszłej „transformacji” takich przedsiębiorstw - z jednej branży na drugą. Musimy wspierać - właśnie przy pomocy środków unijnych - przedsiębiorców - tłumaczył Mariusz Witczak.

Parlametarzysta ocenia: "Marne postępy w sprawie S11" 

Ostatnią kwestią, była sprawa planowanej budowy drogi S11, która będzie przebiegać przez nasz teren.

Poseł nie krył tu mocniejszych słów, twierdząc, że obecne dokonania w tej sprawie rządzących są - jak to określił wprost - „mizerne”.

- Od dawna domagaliśmy się przyspieszenia procedur przy S11. Obecnie realizowana jest dopiero procedura decyzji środowiskowej - to marny i bardzo mizerny krok naprzód, i jeszcze długa jest droga do przysłowiowego „wbijania” szpadla i realizacji trasy. Oskarżam ten rząd o zmarnowanie wielu lat na procedury administracyjne, na zasłanianie się nimi i de facto niebudowanie - bo taka jest konsekwencja biurokracji. Zmarnowano w tej sprawie dwie kadencje  - komentował Mariusz Witczak.

Witczak w Pleszewie: "Granica bezczelności została przesunięta"

Podczas konferencji nie brakowało także mocnych słów w związku z niedawnymi doniesieniami medialnymi - w kontekście stworzenia funduszu przez ministra edukacji i wielomilionowych dotacji na zakup czy budowę nowych siedzib dla - jak to określono - organizacji bliskich obozowi władzy.

- To rzecz, która na pewno przesunęła granice bezczelności czy traktowania państwa jako folwark partyjny. Mamy do czynienia z systemowym rozdawnictwem finansowym, prywatyzacją czy uwłaszczeniem różnych ludzi, w różny sposób powiązanych z PiS - komentował poseł PO.

Podczas konferencji poruszono także sprawę zjednoczenia opozycji przed jesiennymi wyborami. Mariusz Witczak przyznał, że pójście razem na pewno zwiększa szanse na zwycięstwo, co - jak podkreślił - pokazał już przykład Koalicji Obywatelskiej i wcześniejszych wyborów do Senatu.

- Postuluję przyjazne traktowanie się nawzajem w ramach środowisk opozycyjnych - bo uważam, że trzeba każdą konstrukcję polityczną, która będzie sprzyjała zwycięstwu, traktować w przyjaźni - komentował w Pleszewie poseł Witczak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy