Reklama

Dziś decyzja w sprawie luzowania obostrzeń koronawirusowych

Opublikowano: śr, 2 cze 2021 07:20
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Dziś decyzja w sprawie luzowania obostrzeń koronawirusowych  - Zdjęcie główne

foto gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Koronawirus Kiedy decyzja w sprawie luzowania obostrzeń w pandemii koronawirusa? Jeszcze dziś – w środę – 2 czerwca. Tak wczoraj zapowiadał na konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Reklama

Koronawirus daje się nam we znaki od marca ub. roku. Te długie miesiące upływały nam ostatnio pod znakiem różnych obostrzeń – mniej lub bardziej dotkliwych. Wszyscy więc czekamy na tzw. luzowanie.

Od jakiegoś czasu możemy już skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki. Na zewnątrz nie musimy już nosić maseczek. Dzieci wróciły do szkół na normalne – stacjonarne zajęcia. No i możemy wreszcie  pójść do restauracji, a nawet zorganizować tam imprezę – na razie na 50 osób (do limitu nie są włączane osoby zaszczepione). Otwarto też kina, baseny. 

Koronawirus. Luzowanie obostrzeń

Dziś – w środę – 2 czerwca - rząd ma zdecydować o kolejnym luzowaniu obostrzeń w pandemii koronawirusa. Tak wczoraj zapowiadał na konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski. I choć zaznaczył, że zmiany będą kosmetyczne - czekamy na szczegóły, bo to one będą wpływać na naszą codzienność – zwłaszcza tą wakacyjną. 

Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to nie należy się spodziewać dużego luzowania. W tej chwili poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest wysoki na tle Europy. Myślimy o kosmetycznych zmianach - zapowiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski. 

Szczegóły mamy poznać na konferencji – jeszcze dziś – w środę 2 czerwca, przed 10.00. 

Koronawirus. Szczepienia dzieci 

Warto przypomnieć, że na razie jedynym orężem w walce z pandemią koronawirusa są szczepienia. Dlatego cała Polska się szczepi przeciwko koronawirusowi. I to już od grudnia ub. roku, kiedy to ruszył u nas Narodowy Program Szczepień. Zaczęło się od personelu medycznego, przez seniorów, aż do 16 – 17 –latków, którzy mogą się szczepić na COVID-19 od 17 maja. Oczywiście szesnastolatki i siedemnastolatki szczepione są wyłącznie preparatem Pfizer/BioNTech.

Tylko ta szczepionka jest dopuszczona do użytku przez osoby w wieku 16 i 17 lat- mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Do wykonania szczepienia przez 16- i 17- latków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna, ale jego obecność przy szczepieniu nie jest wymagana. Na stronie ministerstwa zdrowia – jest formularz szczepień poszerzony właśnie o zgodę rodziców. Bez zgody – szczepienie nie jest możliwe. 

Wczoraj – w Dzień Dziecka – rządzący poinformowali, że do tej grupy - mogących przyjąć szczepionkę - dołączą za kilka dni dzieci w wieku do 12 do 15 lat. Na szczepienia będą mogły rejestrować się od najbliższego poniedziałku - 7 czerwca. 

W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej - rząd podjął decyzję, że od 7 czerwca zacznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. 

Z wyliczeń przedstawionych przez rząd – jest to ponad 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w 24 tysiącach szkół i placówek oświatowych.

Dzieci będą szczepione – tak jak wszyscy pozostali dotychczas – czyli w punktach szczepień populacyjnych i w punktach szczepień powszechnych. 

Co do ewentualnych szczepień w szkołach – wchodzi to w grę dopiero po wakacjach – czyli we wrześniu. 

Jakim preparatem szczepieni będą najmłodsi? Wedle zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA) – będzie to szczepionka Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Podawana będzie domięśniowo, w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Koronawirus. Rejestracja na szczepienia 

Przypominamy też, że rejestrować można się poprzez całodobową, bezpłatną infolinię – 989. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to zrobi, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie.

Na podanie drugiej dawki umawiamy się już w punkcie szczepień.

Można też wybrać elektroniczną drogę rejestracji przez tzw. e-Rejestrację – jest ona dostępna na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku trzeba mieć profil zaufany. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym lokalnym punktem szczepień. No i można rejestrować się poprzez wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Wystarczy odpowiedzieć wówczas – „tak”. Jeśli odpowiemy – „nie” – otrzymamy wiadomość z nową propozycją terminu i lokalizacji szczepień. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.