reklama
reklama

Jak zarejestrować nastolatka na szczepienie przeciwko COVID-19?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zarejestrować nastolatka na szczepienie przeciwko COVID-19?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Właśnie dziś – 7 czerwca – ruszyły szczepienia przeciwko koronawirusowi najmłodszej grupy – czyli dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Zainteresowani dostają tzw. e-skierowania. Same szczepienia na razie będą odbywać się na ogólnych zasadach – czyli w punktach szczepień. Natomiast po wakacjach - od września – także w szkołach.
reklama

Trwa wielka akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. Wszystko w ramach tzw. Narodowego Programu Szczepień, który ruszył w grudniu ub. roku. Początkowo objął personel medyczny i seniorów. Dziś może szczepić się już każdy, kto skończył 12 lat. 

Koronawirus. Ruszyły szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Do grupy szczepionych 17 maja dołączyli 16 i 17-latkowie. Oczywiście muszą mieć zgodę rodziców. Podobnie jest z jeszcze młodszymi dziećmi  - w wieku od 12 do 15 lat. Ten przedział wiekowy może rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19 – dokładnie od dziś – 7 czerwca. 

W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków oraz rekomendacjami Rady Medycznej - rząd podjął decyzję, że od 7 czerwca zacznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat- poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. 

Młodzież w wieku 12-15 lat może szczepić się na takich samych zasadach, jak wszyscy – czyli w ramach Narodowego Programu Szczepień. Szczepieniom mogą poddawać się w punktach szczepień – również tych tzw. powszechnych. Jakim preparatem szczepieni będą najmłodsi? Wedle zalecenia Europejskiej Agencji Leków (EMA) – będzie to szczepionka Comirnaty firm Pfizer i BioNTech przeciw COVID-19. Podawana będzie domięśniowo, w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Koronawirus. Ruszyły szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jak się zarejestrować?

Młodzież w wieku od 12 do 15 lat na szczepienia można zarejestrować od dziś – 7 czerwca.

Jak?

Na kilka sposobów. Dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989, kontaktując się z wybranym punktem szczepień w rejonie, wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie oraz poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl. Aby zakwalifikować się na szczepienia należy wypełnić kwestionariusz tzw. wstępnego wywiadu.

Na podstawie danych, które tam ujmiemy – zapadną decyzje – czy możemy być zaszczepieni – czy nie. W przypadku nieletnich – dokument ten musi podpisać rodzic lub opiekun prawny. Rodzic lub opiekun prawny musi też być obecny podczas szczepienia dziecka w wieku od 12 do 15 lat. 

Koronawirus. Szczepienia dzieci w wieku 12 – 15 lat. Akcja w szkołach

Na razie  szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat będą odbywać się na ogólnych zasadach – czyli w punktach szczepień. Natomiast po wakacjach - od września – także w szkołach. Ustalono już wstępny harmonogram. Za kilka dni w szkołach rozpocznie się akcja informacyjna. Później – między 6 a 10 września – zbierane będą formularze medyczne od zainteresowanych szczepieniem uczniów. Natomiast same szczepienia w szkołach ruszyć mają od 13 września i potrwają do 17 września. To będzie – jak podaje ministerstwo zdrowia - tzw. tydzień szczepień w szkołach. Natomiast – jak informuje resort edukacji – szczepienia w placówkach oświatowych - będą realizowane z wykorzystaniem istniejących już punktów powszechnych czy też tych mobilnych. 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama