Po raz kolejny sprawa przejęcia dróg i chodników na osiedlu w Kościelnej Wsi, wybudowanym przez firmę Antczak, powróciła pod dyskusję radnych. I po raz kolejny właściciel przedsiębiorstwa Marek Antczak, przyjechał na wspólne posiedzenie komisji rady gminy, aby przekonywać do tego samorządowców.
Prezes firmy budowlanej ponownie wyjaśniał, że nieprzekazanie dróg i chodników na osiedlu Panorama gminie, było przeoczeniem z jego strony. - Zależy mi bardzo na tym, aby tę sprawę prawnie uregulować i żeby te drogi mogły przejść we władanie gminy - mówił Marek Antczak. Jest to 22.000 metrów kwadratowych chodników, dróg i terenów zielonych. - Nie traktuję tego zarobkowo. (...) Ze względów czysto podatkowych, żeby nie ponosić olbrzymich kosztów, ja to mienie muszę odsprzedać. W przeciwnym wypadku zostałbym obciążony potężnymi podatkami z tytułu vatu i darowizn - objaśniał Marek Antczak.
Inwestor początkowo proponował gminie wykup terenów za 10 za/m2. Teraz wystąpił z propozycją wręcz symboliczną - 5 zł/m2. Wychodzi na to, że gminę kosztowałoby to ok. 110.000 zł. - Bardzo mi zależy, abyście państwo podeszli do tego tematu w sposób życzliwy i pozwolili mi pozbyć się tego problemu - mówił wprost przedsiębiorca. Radny Adam Gramala pytał, czy w ramach rozliczenia wchodzi z grę przekazanie np. gruntu? Marek Antczak odpowiedział, że każda forma wchodzi w grę, ale najprostsza byłaby gotówkowa. - Ja jestem skłonny za tę kwotę, którą od państwa uzyskam, po odjęciu wszelkich opłat, coś na rzecz gminy wykonać. Mi nie chodzi o to, aby zarobić, ale żeby dokonała się rzecz zgodna z prawem - wyjaśniał prezes firmy budowlanej.
Tomasz Karoń, radny z Turska, przyznał, że kwota proponowana przez Marka Antczaka jest bardzo atrakcyjna, ale wątpliwości biorą się z wizji przejęcia tej części Kościelnej Wsi przez Kalisz. A takie zakusy prezydenta miasta są i nie rezygnuje on z ciągnięcia tego tematu dalej. Niedawno ogłosił on konsultacje społeczne dla mieszkańców osiedla Panorama. - I tylko z tego pochodzą nasze wątpliwości - dodał Karoń. Marek Antczak uspokajał radnych i twierdził, że są to tylko przedwyborcze mrzonki. Tak, jak poprzednio - w grudniu inicjatywę dewelopera popierał radny Tomasz Pawlak z Kościelnej Wsi, tak teraz odezwał się Paweł Mielcarek, z tej samej miejscowości. - To jest naprawdę nieduża kwota za tak zrobiony teren. Przy okazji będzie sie można pochwalić, że takie drogi mamy - mówił Mielcarek.
Nie odezwali się za to wcześniejsi przeciwnicy pomysłu: Andrzej Biesiada i Marian Wysocki. Wcześniej mieli oni obiekcje: ten pierwszy, że mieszkańcy Panoramy powinni się zameldować w gminie Gołuchów, a ten drugi - do kosztów utrzymania dróg i chodników. - To pan sprowadził tych mieszkańców, więc nich pan im powie, że jak zameldują się u nas to gmina weźmie odpowiedzialność. Walczę o przemeldowanie, ale wiadomo, że to zaledwie małe ziarenko - dla mnie najważniejsze, czy ci ludzie korzystają z usług naszych przedsiębiorców itd. A tam sklep jest nawet z Kalisza! - grzmiał wówczas Biesiada.
Na ostatniej komisji, już po wyjściu Marka Antczaka, przegłosowano wniosek o przejęcie dróg i chodników. Nieoficjalnie. 9 radnych było za, 1 się wstrzymał (.....), a 1 był przeciwny (Wysocki). 3 było nieobecnych - w tym Andrzej Biesiada i Tomasz Karoń. Już na obradach sesji punkt o przejęciu dróg nie znalazł się w programie. Najwidoczniej zdziwiło to przedstawiciela firmy Antczak, który zjawił się na posiedzeniu i po chwili z niego wyszedł. Jaki był powód nieujęcia tego punktu w programie? - Nie było tego w pierwotnym porządku sesji, a przewodniczący rady uznał, że jest sprawa zbyt istotna, aby na szybko ją do programu dodawać - wyjaśnia wójt, Marek Zdunek.