Reklama

Martwe pszczoły w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Trwa postępowanie prokuratury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. arch. prywatne Jana Kuźniackiego

Martwe pszczoły w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Trwa postępowanie prokuratury - Zdjęcie główne

Wytrute pszczoły w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Na jakim etapie jest śledztwo? | foto Fot. arch. prywatne Jana Kuźniackiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Śledczy z pleszewskiej prokuratury prowadzą postępowanie w sprawie tysięcy martwych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa. Na jakim jest etapie?

Sprawa tysięcy martwych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa, które znaleźli właściciele pasiek w rejonie Kowalewa i Pleszewa - zbulwersowała naszych mieszkańców.

Jak podejrzewają sami pszczelarze, wszystko spowodowane było nielegalnymi opryskami na którymś z okolicznych pól.

Jak już pisaliśmy, pleszewska policja została poinformowana o sprawie 12 maja, wszczęła postępowanie, w międzyczasie powiadomiono także o wszystkim inne instytucje: m.in. Powiatowego Lekarza Weterynarii, ale także ARiMR. Próbki badań trafiły ponadto do instytutu w Puławach - w celu sprawdzenia, czym dokładnie otrute zostały pszczoły. 

Do tematu wróciliśmy w ubiegłym tygodniu - jak informowali nas wówczas funkcjonariusze z KPP w Pleszewie, w sprawie przeprowadzono pierwsze przesłuchania: zarówno pokrzywdzonych pszczelarzy, ale także jednego z rolników, który wykonywał oprysk rzepaku na pobliskim polu.

Póki co - nikomu nie postawiono jednak żadnych zarzutów.

Dziś ponownie wracamy do tematu. Na jakim etapie jest śledztwo? 

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie martwych pszczół w rejonie Kowalewa i Pleszewa

Jak informuje nas dziś prokuratura, po zapoznaniu się z materiałami zebranymi przez policjantów z KPP w Pleszewie, prokurator rejonowy w Pleszewie wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa – by zweryfikować całe wspomniane zdarzenie.

Postępowanie prowadzone jest w kierunku artykułu 181 kodeksu karnego – odnośnie paragrafu 1 („kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”) oraz paragrafu 4 („jeżeli sprawca czynu określonego w paragrafie 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”).

Martwe pszczoły w rejonie Kowalewa i Pleszewa - czekają na opinie biegłych

- Postępowanie dotyczy weryfikacji nieumyślnego zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznym rozmiarze poprzez zastosowanie przez nieustaloną dotychczas osobę, w uprawach rolnych, zabiegu z użyciem chemicznego środka ochrony roślin w sposób niezgodny z instrukcją jego stosowania, co w efekcie doprowadziło do ujawnienia uśmiercenia roju pszczół – informuje prokuratur Maciej Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Jak się dowiedzieliśmy, prokuratura zleciła obecnie dalsze czynności w sprawie. Kluczowe jest m.in. zebranie opinii biegłych.

- Dopiero uzyskanie tych materiałów pozwoli na dokonanie finalnej karno-prawnej oceny – zaznacza rzecznik prokuratury.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy