Reklama

Na wsi jest niebezpiecznie. Czy w Bronowie zbudują nowe oświetlenie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na wsi jest niebezpiecznie. Czy w Bronowie zbudują nowe oświetlenie? - Zdjęcie główne

Mieszkańcy Bronowa apelują o budowę oświetlenia w ich miejscowości.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Bronowa apelują o budowę oświetlenia w ich miejscowości – na trasie prowadzącej do stacji PKP. Co na to władze?

Problemy związane z powiatową drogą, ale także z oświetleniem na wsi – to jedne z głównych bolączek mieszkańców wsi Bronów w gminie Pleszew.

Wspomniane sprawy zgłaszają systematycznie – m.in. podczas zebrań wiejskich. Tak było m.in. w ubiegłym roku, o czym pisaliśmy szerzej.

Czy jest szansa na nowe lampy w Bronowie?

Niedawno kwestia oświetlenia wróciła ponownie, za sprawą interpelacji radnej Kingi Melki, która w imieniu mieszkańców ponownie prosi o budowę oświetlenia. Jak zaznacza, chodzi o trasę prowadzącą do stacji PKP w Bronowie.

- Oświetlenie to jest konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców - głównie dzieci i młodzieży korzystających z PKP – argumentuje radna.

Co na to władze Pleszewa? Czy jest szansa na nowe oświetlenie na wsi? Okazuje się, że tak.

- W bieżącym roku budżetowym zostanie zlecone przygotowanie dokumentacji projektowo – wykonawczej dla realizacji zadania. Kolejnym etapem będzie rzeczowa realizacja inwestycji – odpowiada burmistrz, Arkadiusz Ptak.

Jak jednak dodaje przy tym włodarz, realizacja prac może potrwać.

- Biorąc pod uwagę czas oczekiwania na warunki przyłączeniowe do sieci elektroenergetycznej wydawane przez firmę ENERGA OPERATOR należy mieć na względzie, że wykonanie inwestycji może znacząco się wydłużyć, co nie jest zależne od samorządu – zaznacza Arkadiusz Ptak.

[AKTUALIZACJA]

Na wspomnianą wyżej wypowiedź burmistrza zareagowała firma Energa Operator, przysyłając nam swoje wyjaśnienia.

Przedstawiciele firmy deklarują, że zadanie w Bronowie jest traktowane priorytetowo.

- Biorąc pod uwagę rolę, jaką pełni oświetlenie uliczne dla zapewnienia bezpieczeństwa, ze swojej strony deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby zrealizować ewentualnie zawartą umowę o przyłączenie do sieci, w jak najkrótszym terminie, traktując to zadanie priorytetowo - komentuje Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami ENERGA-OPERATOR SA.

Jak przy tym wyjaśnia szczegółowo, proces przyłączeniowy jest jednak złożony.

- Pragniemy wyjaśnić, że oczekiwanie na wydanie warunków przyłączenia do sieci dla V (piątej) grupy przyłączeniowej, do której zazwyczaj kwalifikuje się przyłączany obiekt oświetlenia ulicznego (jeżeli zapotrzebowanie na moc nie przekracza 40 kW) wynosi jedynie do 21 dni. Większą ilość czasu może zająć natomiast realizacja umowy o przyłączenie do sieci. W sytuacji, w której wykonanie przyłącza nie wymaga inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury elektroenergetycznej, czas wykonania będzie mógł być znacznie krótszy niż w wypadku tzw. umowy inwestycyjnej - wyjaśnia Grzegorz Baran, koordynator ds. kontaktu z mediami ENERGA-OPERATOR SA.

Jak dodaje, w przypadku zadania inwestycyjnego, czas realizacji wynika w dużej mierze z czynników niezależnych od ENERGA-OPERATOR, uzależniony jest od zakresu niezbędnych prac i związany jest z koniecznością dopełnienia szeregu działań formalnych.

- Wykonanie niezbędnej rozbudowy sieci lub budowy przyłącza najczęściej wymaga m.in. wyłonienia w drodze przetargu wykonawcy prac projektowych, sporządzenia projektu budowlanego w tym  uzyskania pozwolenia na budowę, dokonania niezbędnych uzgodnień z gestorami innej infrastruktury, a także uzyskania zgód od właścicieli nieruchomości, przez które sieć lub przyłącze ma przebiegać, co nie zawsze jest procesem przebiegającym bez komplikacji, a następnie wykonania robót budowlanych w terenie w oparciu o w/w dokumentację projektową.  Warto zauważyć, że termin realizacji umów przyłączeniowych o charakterze inwestycyjnym, dla grup przyłączeniowych (IV i V grupa), do których zalicza się oświetlenie uliczne, określony został przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) na 18 miesięcy. URE, który czuwa m.in. nad prawidłowością działań wykonywanych przez Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD), uznał, że taki czas może być w obecnych warunkach niezbędny do realizacji tego typu umów. Energa-Operator realizuje tego typu umowy przyłączeniowe w czasie wynoszącym do 14 miesięcy - wyjaśniają przedstawiciele firmy.

Jak dodają - sam zakres prac można określić dopiero po złożeniu wniosku przez władze Pleszewa.

- Zakres prac niezbędnych do realizacji zadania przyłączeniowego, będziemy mogli określić w dopiero po złożeniu przez Gminę wniosku o wydanie warunków przyłączenia. Będzie on zawarty w wydanych warunkach. Po wydaniu warunków możliwe będzie zawarcie umowy przyłączeniowej. Warunki ważne są przez okres dwóch lat. Ze względu na uwarunkowania dot. procesu przyłączeniowego, które w znacznym stopniu nie są zależne od Energa-Operator, prosimy podmioty zainteresowane przyłączeniem do sieci o uwzględnienie w planowaniu inwestycji, czasu jaki potrzebny jest OSD na wykonanie rozbudowy sieci lub budowy przyłącza i odpowiednio wcześniejsze zawarcie umowy o przyłączenie do sieci. Tak, aby termin jej realizacji, pokrywał się z terminem oddania do użytku inwestycji - podkreśla Energa-Operator.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy