Dwulitrowy Volkswagen Crafter zasilił flotę pleszewskiego szpitala, który aktualnie - zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia - posiada w swoim systemie dwie karetki podstawowe i jedną specjalistyczną. Ta, która została zastąpiona nowym ambulansem trafi do zespołu transportu sanitarnego i w sumie placówka będzie miała razem siedem pojazdów.
- To liczba wystarczająca do obsługi mieszkańców powiatu pleszewskiego, który liczy około 63 tys. mieszkańców. Nie mniej jednak bardzo nas cieszy kolejna wymiana w taborze szpitalnych pojazdów specjalistycznych, bowiem karetki to sprzęt, który jest mocno eksploatowany. Rocznie każda z karetek ratunkowych pokonuje średnio ok. 37 tys. kilometrów, a karetki transportowe pokonują niemal dwukrotnie większe odległości, przy czym są to przejazdy w najróżniejszych warunkach atmosferycznych i terenowych, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan - podkreśla Błażej Górczyński, prezes PCM.
Dofinansowanie w ramach WRPO, które szpitalowi przekazał marszałek województwa wielkopolskiego wyniosło 85% i pochodziło z projektu "Wzrost jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie PCM w nowoczesny sprzęt medyczny". Resztę z własnego budżetu dołożyło Pleszewskie Centrum Medyczne.
- To karetka wysokiej klasy, więc gdyby nasz szpital miał kupić ją za własne pieniądze - byłby to dla nas bardzo poważny wydatek. A tak- dzięki unijnemu dofinansowaniu dołożyliśmy do całej kwoty tylko 15 %. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na zakup innego, równie potrzebnego sprzętu medycznego. Tu też należy podkreślić, że ten się nie tylko zużywa, ale i też starzeje - dodaje prezes.
Co ma na wyposażeniu nowa karetka?
Ambulans wyposażono w nosze przystosowane do prowadzenia reanimacji, potrójnie łamane z możliwością ustawienia pozycji przeciwwstrząsowej, pozycji zmniejszającej napięcie mięśni brzucha oraz pozycji siedzącej.Wyposażenie, które zostanie zakupione na potrzeby karetki w ramach unijnego projektu to: respirator, defibrylator, nosze podbierające z pasami, materac podciśnieniowy, deska ortopedyczna pediatryczna, deska ortopedyczna dla dorosłych, pulsoksymetr, pompa strzykawkowa, mata pediatryczna przeznaczona do zabezpieczania niemowląt i dzieci, kamizelka ortopedyczna przeznaczona do transportu pacjentów z podejrzeniem urazu kręgosłupa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.