Wystawa w oknie siedziby PiS w Pleszewie podzielona została tym razem na dwa segmenty. Pierwszy z nich dotyczy kolektywizacji rolnictwa w Polsce w latach powojennych, a drugi – zrzutów broni dla Armii Krajowej, które miały miejsce na ziemi pleszewskiej w 1943 r. W obu częściach wystawy obejrzeć można wiele archiwalnych materiałów – tekstów, rysunków, dawnych fotografii czy współczesnych zdjęć, które ukazują wydarzenia z naszego terenu upamiętniające historie.
Kolektywizacja wsi
Na wystawie znajdziemy książki dotyczące historii polskiej wsi – w tym czasów, w których przeprowadzano w naszym kraju kolektywizację rolnictwa. By tworzyć w powojennej Polsce spółdzielnie uciekano się do wielu środków nacisku – stosowano wobec gospodarzy bezprawne domiary podatkowe, niszczenie dobytku, rewizje czy liczne aresztowania.
- Zabierano wszystko, nie zostawiono nawet na chleb, zasiew czy paszę dla zwierząt – czytamy w witrynie.
Pomimo stosowanej wtedy przemocy i propagandy (co zobaczyć można na wystawionych rysunkach), Polacy starali się stawiać opór ówczesnej władzy. Ten dawał wiarę i nadzieję na lepsze jutro.
Akcja "Groch I" i "Fasola"
Druga część wystawy dotyczy dwóch zrzutów broni, które miały miejsce na obszarze dzisiejszego powiatu pleszewskiego podczas okupacji niemieckiej – w 1943 r. Pierwszego dokonano w nocy z 15 na 16 września na łąkach w Tursku (na placówkę „Groch I”), a kolejnego równo miesiąc później – w nocy z 15 na 16 października – w okolicach Grabu (placówka „Fasola”). Tereny zrzutowisk były dobierane w pobliżu Prosny, ponieważ piloci kierowali się wzdłuż rzeki, co ułatwiało im nawigację.Na fotografiach znajdujących się na wystawie ukazany jest ekwipunek dostarczony przez samoloty Polskich Sił Lotniczych – przede wszystkim różnego rodzaju broń i apteczki. Poza tym przeczytać można więcej o akcji „Fasola” oraz obejrzeć współczesne fotografie upamiętniające Armię Krajową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.