Do Pleszewa trafiły już nowe kosze na śmieci, przeznaczone na odpady bio-zielone.
Przypomnijmy: o planowanych zmianach w systemie gospodarki odpadami w Pleszewie pisaliśmy na zpleszewa.pl jeszcze w sierpniu ubiegłego roku.
Nowe pojemniki na śmieci w Pleszewie
Już wtedy władze Pleszewa zapowiadały m.in. rozdysponowanie wśród mieszkańców nowych pojemników na odpady zielone, które do tej pory były pakowane w worki. Zmiany związane są oczywiście z planowanymi oszczędnościami za wywóz i zagospodarowanie odpadów.
– Chodzi o kłopot z opróżnianiem worków – w momencie, gdy taki worek trafia na instalację – odpady są droższe – tłumaczył już wcześniej wiceburmistrz Pleszewa, Andrzej Jędruszek.
Przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty pod koniec ubiegłego roku - summa summarum, miasto kupiło ponad 6 tys. pojemników, z czego zdecydowana większość - ok. 4,9 tys.sztuk - to właśnie wspomniane 240-litrowe pojemniki brązowe (całe zadanie podzielono ostatecznie na dwie części, a w sumie ich koszt sięgnie ok. 1,4 mln zł).
Mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew dostaną nowe pojemniki na śmieci
- Nie będzie już brązowych worków na odpady bio-zielone, w zamian do każdej nieruchomości, gdzie nie ma deklaracji na kompostownik, dostarczony będzie brązowy pojemnik. Ma on pojemność 240 litrów, co odpowiada 5 workom, którymi mieszkańcy dysponowali dotychczas - informuje burmistrz Pleszewa, Arkadiusz Ptak.
Podkreśla, że wspomniane rozwiązanie oznacza z jednej strony mniejsze koszty, a z drugiej jest bardziej ekologiczne.
- Odbiór odpadów bio-zielonych na instalacji luzem (nie w workach) jest tańszy o ponad 100 zł za tonę. Ograniczamy tym samym produkcję odpadów w postaci worków - wyjaśnia Arkadiusz Ptak.
Będą zmiany w odbiorze śmieci przy blokach w Mieście i Gminie Pleszew
To nie koniec zmian, będą również inne rozwiązania w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Władze Pleszewa zapowiadał je już wcześniej.
- Dotychczas, w zabudowie wielorodzinnej odbieraliśmy odpady w dzwonach. Pojawiają się jednak sygnały od zarządców, że odpady, które są wrzucane do gniazd są niekontrolowane. W związku z tym zaproponowaliśmy, aby niektóre z tych odpadów zbierać w pojemnikach podobnych do tych, które są teraz na kółkach o pojemności 1100 lub 2200 l w odpowiednich kolorach. Jesteśmy po rozmowach z zarządcami. Mają powstać boksy, w których będą oddzielne pojemniki na selektywną zbiórkę przydzielone do każdego budynku zarządzanego przez poszczególnego zarządcę - wyjaśniał wcześniej, podczas jednej z sesji wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.