Cmentarz przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie to nie tylko miejsce wiecznego spoczynku mieszkańców, ale również świadectwo historii. Kryje on pomniki i mogiły upamiętniające ważne dla miasta osoby oraz ofiary wojennych wydarzeń.
Właśnie zakończyła się renowacja trzech takich nagrobków: Wincentego Talagi – rozstrzelanego w publicznej egzekucji na pleszewskim rynku, Józefa Krychowskiego – zastrzelonego przez Niemców podczas ostatniej akcji pleszewskiej Armii Krajowej i Leszka Malinowskiego – ofiary niemieckiego obozu pracy w Łaszewie.
Pomniki zostały wykonane według projektu zaakceptowanego przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, a napisy zostały zatwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Całkowity koszt renowacji grobów wyniósł prawie 65 tys. zł - całość pochodzi z funduszu Wojewody Wielkopolskiego.
To jednak nie koniec prac na cmentarzu przy Kaliskiej.
- Lada dzień rozpoczynają się prace renowacyjne wspólnego grobu ofiar nalotu hitlerowskiego na Pleszew 1 września 1939 r. zlokalizowanego na końcu głównej cmentarnej alejki. Cały projekt remontu grobów wojennych koordynuje Muzeum Regionalne w Pleszewie - mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.
Pleszew odnawia wojenne groby
Warto dodać, że w ubiegłym roku na cmentarzu przy Kaliskiej odnowiono pomnik, upamiętniają ofiary nalotu na ulicę Adama Mickiewicza pierwszego dnia II wojny światowej oraz mogiłę ofiar obozu pracy na Łaszewie. Środki na renowację w kwocie 75,5 tysiąca złotych pochodziły z dotacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.