Czesław Mocek, urodzony w Koźmińcu w gminie Dobrzyca, to jeden z kilku żołnierzy niezłomnych z naszego regionu. Ubecy zamordowali go w wieku zaledwie 28 lat.
Czesław Mocek ps. "Spirytus"
Jego morderstwo doprowadziło do… napięć pomiędzy placówkami UB w regionie. Później, po latach, zapisał się w kartach lokalnej historii jako patriota, który urządzał m.in. antyhitlerowskie wiece. Po zakończeniu II wojny dalej walczył w podziemiu - o wolną Polskę. Historię bohatera podziemia opisywaliśmy już szeroko na łamach "Życia Pleszewa".Warto także przypomnieć, że dwa lata temu pamięć "Spirytusa" - dzięki inicjatywie rodziny - została uczczona w Koźmińcu. Wówczas odbyły się duże uroczysości związane z obchodami 75. rocznicy śmierci kapitana Czesława Mocka. Na murze domu, w którym lata temu urodził się, umieszczono wówczas tablicę pamiątkową, która została uroczyście odsłonięta oraz poświęcona.
Rok później - postać Czesława Mocka była ponadto przybliżana podczas uroczystości rocznicowych związanych z powstaniem Polskiego Państwa Podziemnego. W Poznaniu upamiętnili wówczas pamięć naszego bohatera z Koźmińca.
Grób Czesława Mocka został grobem wojennym
Teraz, jak się dowiedzieliśmy, grób Czesława Mocka, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi w pow. krotoszyńskim, został oficjalnie oznaczony jako grób wojenny.Na płycie grobu znaleźć można m.in. replikę krzyża Virtuti Militari oraz znak Polski Walczącej otoczony wieńcem (jest to centralna część odznaczenia „Krzyża Armii Krajowej”, którą honorowano członków Polskiego Państwa Podziemnego).
Postawiono także napis: "Zginął za wolną i niepodległą Polskę, zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa z Ostrowa Wielkopolskiego".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.