Reklama

Reklama

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W Poznaniu upamiętnią bohatera z Koźmińca

Opublikowano: pon, 27 wrz 2021 06:00
Autor:

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W Poznaniu upamiętnią bohatera z Koźmińca - Zdjęcie główne

Podczas wielkopolskich uroczystości 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wspominany będzie kapitan Czesław Mocek pseudonim „Spirytus” z Koźmińca w gminie Dobrzyca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Co roku 27 września obchodzona jest rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas dzisiejszych wielkopolskich uroczystości 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wspominany będzie kapitan Czesław Mocek pseudonim „Spirytus” z Koźmińca w gminie Dobrzyca - jeden z czołowych działaczy wielkopolskich struktur podziemnych w czasie II wojny światowej.

Reklama

Wielkopolska może pochwalić się wieloma wybitnym postaciami, których niezłomna postawa, odwaga, i poświęcenie w służbie ojczyźnie w znaczący sposób wpłynęły na losy regionu i całego kraju.

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

- Naszym wspólnym obowiązkiem jest pamięć o ich czynach i wdzięczność za naszą wolność i niepodległą Polskę - zaznaczają władze województwa wielkopolskiego, które co roku - 27 września - razem z Zarządem Okręgu Wielkopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obchodzą rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Podczas 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego przybliżona zostanie sylwetka naszego bohatera z Koźmińca - Czesława Mocka pseudonim Spirytus, który pomimo młodego wieku, będąc żołnierzem Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz członkiem podziemnych organizacji konspiracyjnych w czasie II wojny światowej  niejednokrotnie wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie. 

Dziś - 27 września - w Poznaniu o godz. 9.00 odbędzie się msza św w kościele pw. Najświetszego Zbawiciela przy ul. Fredry. A ok. godz. 10.15 odbędą się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ul. Wieniawskiego i al. Niepodległości.

Warto także przypomnieć, że w roku 2020 na terenie kilku miejscowości - m.in. Koźmińca w gminie Dobrzyca - odbyły się obchody 75. rocznicy śmierci śp. kapitana Czesława Mocka pseudonim "Spirytus" - żołnierza niezłomnego, walczącego o wolną Polskę.

Historia Czesława Mocka

Czesław Mocek urodził się 2 czerwca 1917 roku w Koźmińcu w powiecie pleszewskim, w rodzinie chłopskiej. Jako syn niezamożnego gospodarza postanowił wybrać zawód nauczyciela i wstąpił  do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Krotoszynie.  Po jego ukończeniu i powrocie do rodzinnego Koźmińca podjął pracę jako nauczyciel w szkole podstawowej w Borzęciczkach. Jednocześnie zaangażował się w działalność w Polskim Związku Zachodnim – organizacji o charakterze patriotycznym.

Pod koniec sierpnia 1939 roku został zmobilizowany do 70. pułku piechoty wchodzącego w skład Armii „Poznań”, a po przegranej kampanii wrześniowej uniknął niewoli i powrócił w rodzinne strony. Za swoją przedwojenną działalność patriotyczną musiał ukrywać się przed poszukującymi go władzami niemieckimi.  Nie  przeszkodziło mu to jednak w rozpoczęciu działalności w konspiracji – najpierw w Tajnej Organizacji Wojskowej, później w Związku Walki Zbrojnej.

Ostatecznie na początku 1942 roku związał się z Armią Krajową, w ramach której zorganizował oddział partyzancki w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego, znany jako „oddział Spirytusa”. Był on odpowiedzialny za gromadzenie żywności i sprzętu wojskowego w leśnych kryjówkach, pochodzącego w głównej mierze z zrzutów alianckich dla partyzantów. Oddział zajmował się również działalnością sabotażowo-dywersyjną, zwłaszcza przeciwko niemieckim formacjom policyjnym czy urzędom władz okupacyjnych, a także przeprowadzał szkolenia i ćwiczenia dla lokalnych siatek konspiracyjnych.

W 1943 roku Czesław Mocek został powołany dodatkowo na szefa Biura Informacji i Propagandy w Poznańskim Okręgu AK z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, które zajmowało się m.in. wydawaniem podziemnej prasy i materiałów publicystycznych. Od stycznia 1945 roku partyzancki „oddział Spirytusa” brał udział w potyczkach z rozbitymi formacjami Wehrmachtu uciekającymi przed Armią Czerwoną. Po wkroczeniu do Wielkopolski wojsk radzieckich Mocek nie ujawnił swojej działalności konspiracyjnej i pozostał w ukryciu, czekając na rozwój wydarzeń. Po rozwiązaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku przyłączył się do Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej "Warta", której celem była ochrona byłych członków podziemia przed represjami polskich władz komunistycznych i służb radzieckich.

W lutym 1945 dowodził oddziałem ochotników w walkach o poznańską Cytadelę. Przebywając w Poznaniu pracował w Służbie Ochrony Kolei, dzięki czemu mógł swobodnie przemieszczać się po regionie i nosić ze sobą broń. Działając w WSGO „Warta” brał udział w akcjach ubezpieczających, kolportażu materiałów propagandowych czy pomocy dla dezerterów z wojska.

Działalność WSGO „Warta” przeciw władzom komunistycznym nie mogła ujść uwadze funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krotoszynie, którzy dzięki donosom informatorów i danym z przesłuchań aresztowanych członków podziemia podjęli akcję rozbicia tych struktur konspiracyjnych w terenie. Wiedząc o zainteresowaniu jego osobą przez UB Czesław Mocek zaczął się ukrywać w gospodarstwie swoich teściów w Ligocie, gdzie o zmierzchu 21 sierpnia 1945 roku, w niejasnych okolicznościach, został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB. Miał wówczas zaledwie 28 lat.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.