Łącznie ponad milion złotych gmina Pleszew przeznaczy w tym roku na opiekę wytchnieniową i asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Ten pierwszy program realizowany jest w Pleszewie już od 2019 roku.
- Co roku udaje nam się pozyskać kwotę ok. 300 tysięcy złotych na to zadanie, podobnie jest tym razem. W jego ramach opiekun, który stale zajmuje się osobą z niepełnosprawnością, będzie mógł liczyć na zastępstwo, żeby sam mógł odpocząć - mówi Izabela Świątek, wiceburmistrz gminy Pleszew.
W sumie z programu będzie mogło skorzystać 30 rodziców czy opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością. Na jedną osobę przypadnie 240 godzin opieki do wykorzystania. Koszt realizacji programu to 367.200 zł.
Asystent osoby z niepełnosprawnością w gminie Pleszew
To nie koniec wsparcia przygotowywanego przez gminę Pleszew. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli skorzystać z asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością.
- Asystent ma przywrócić do życia społecznego osobę, która ze względu na swoją niepełnosprawność, żyje w zamknięciu, ma być jej przyjacielem. W ramach środków można kupić bilet do kina, teatru, pojechać gdzieś pociągiem… - tłumaczy wiceburmistrz Pleszewa.
Z programu skorzystać mają 23 osoby. Wsparcie asystenta mogą uzyskać dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami lub orzeczeniem równoważnym. Aby korzystać z pomocy, wśród wskazań musi znajdować się konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność codziennego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji. Jeśli chodzi zaś o dorosłych, to wsparcie przysługuje osobom z niepełnosprawnościami posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, które wymagają usług asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Obecnie gmina przeprowadza nabór na asystentów. Planuje zatrudnić ich około 40. Na jedną osobę przypadnie od 360 do 840 godzin asystencji, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Koszt dla gminy to 792.948 zł. Podobnie jak w przypadku opieki wytchnieniowej środki pozyskano z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.