W 2016 roku były już ordynariusz kaliski Edward Janiak obchodzi 20-lecie święceń biskupich. Jubileuszowe uroczystości w Gołuchowie zorganizowali leśnicy.
W kościele parafialnym w Gołuchowie odprawiono wówczas mszę świętą z okazji 20-tej rocznicy święceń biskup ordynariusza kaliskiego Edwarda Janiaka. Uroczystość dla wieloletniego krajowego duszpasterza leśników przygotowali leśnicy z regiony poznańskiego wraz z proboszczem z Gołuchowa - diecezjalnym duszpasterzem pracowników leśnictwa i ochrony środowiska. Wraz z zebranymi modlił się również bp Tadeusz Lityński - krajowy duszpasterz leśników oraz praz kapelani leśników z całej Polski.
Wszystkich gości przywitał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tomasz Markiewicz. W homilii bp Tadeusz Lityński przybliżył sylwetkę ordynariusza kaliskiego: okres dzieciństwa, młodości, a także posługę kapłańską i biskupią. Szczególnie wspominał 19 lat pracy bp Janiaka wśród leśników, jako ich duszpasterz.
Po Eucharystii w specjalnie na tę okazję udekorowanym przez leśników kościele, nie zabrakło życzeń i gratulacji, wśród których był list i prezent od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Biskup Janiak wspominał, że gdy kilkanaście lat temu pierwszy raz gościł w gołuchowskiej parafii.
Z okazji jubileuszu w gołuchowskim parku biskupi wraz z leśnikami posadzili „Aleję cisa pospolitego”, dedykowaną jubilatowi – biskupowi kaliskiemu Edwardowi Janiakowi, składającą się z 20 sadzonek, na pamiątkę 20-lecia sakry biskupiej.
O wydarzeniu tym przypominały pamiątkowe tabliczki:
Aleja cisa pospolitego (Taxus baccata L.)
posadzona dnia 29.11.2016 r.
przez Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka
przy udziale wielkopolskich leśników
z okazji 20 rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.
29 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała Komunikat Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka. Przypomnijmy - w maju ubiegłego roku opublikowany został dokument Sekielskich "Zabawa w chowanego". I to właśnie wtedy sprawa molestowania nieletnich przez ks. Arkadiusza H., który w latach 90-tych pełnił posługę w pleszewskiej parafii - nabrała rozgłosu. W filmie o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa opowiedzieli trzej dorośli już dziś mężczyźni, w tym pochodzący z naszego powiatu bracia: Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie – ofiary księdza Arkadiusza H.
Ksiądz Arkadiusz H. został uznany za winnego molestowania nastolatka. Sąd w Pleszewie skazał go na 3 lata pozbawienia wolności. Ma też 10-letni zakaz pracy z młodzieżą.
Po emisji filmu braci Sekielskich watykańska kongregacja do spraw biskupów upoważniła abp. Stanisława Gądeckiego - metropolitę poznańskiego – „do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych”. W reakcji na to Edward Janiak rozesłał list do biskupów, który księża odczytali w kościołach. W piśmie tym pisał o nagonce medialnej na swoją osobę, a sam atakował prymasa - Polaka. W końcu w sprawę włączył się Watykan. Papież Franciszek odsunął od obowiązków bpa Edwarda Janiaka na czas postępowania. Natomiast administratorem apostolskim diecezji kaliskiej mianował metropolitę łódzkiego - abp Grzegorz Ryś. Bp Janiak dostał również zakaz przebywania na terenie diecezji.
Ostatecznie – już w październiku ub. roku - Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała krótko, że papież przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniała także, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań biskupa Janiaka odnośnie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, nadal obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją.
Biskup Janiak. Papieska kara
Jak poinformował Watykan, wobec bpa Edwarda Janiaka stosuje się nakaz zamieszkania poza archidiecezją kaliską, a także zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji kaliskiej. Biskup ma także wpłacić z własnych środków "odpowiednią sumę" na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.Tymczasem w gołuchowskim parku nie ma już pamiątkowych tabliczek informujących o świętowaniu w tym miejscu jubileuszu 20-lecia biskupstwa przez Janiaka.
Co się stało z tabliczkami?
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie.
- Już w ubiegłym roku, po edycji filmu braci Sekielskich, ktoś zamalował czarną farbą te dwie tabliczki przy alei cisów. Zostały wtedy wyczyszczone. Około miesiąca temu miał meijsce kolejny akt wandalizmy - ktoś tabliczki zdemontował - wyjaśnia Benedykt Roźmiarek, dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Sprawa nie została zgłoszona na policję. Czy w gołuchowskim parku zostaną zamontowane nowe tabliczki?
- To była inicjatywa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy będą nowe tabliczki. Sprawa musi się uspokoić. Jest obawa, że jeżeli pojawią się nowe, to wandale mogą posunąć się jeszcze dalej, zniszczyć np. aleję cisów - wyjaśnia Benedykt Roźmiarek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.