Zawsze gotowi, by ratować życie i dobytek. W chwilach zagrożenia czy klęsk żywiołowych – ich mundury widać z daleka. Ochotnicze Straże Pożarne – bo o nich mowa - wpisały się w nasz krajobraz na stałe. To jednostki aktywne lokalnie, z wieloletnią tradycją – bez których nie wyobrażamy sobie dbałości o nasze bezpieczeństwo. Mało tego – nawet nie pomyślimy, że jakaś impreza mogłaby się odbyć bez druhów. Taka jest nasza rzeczywistość od pokoleń.
Pleszew. Koniec OSP?
Czy nadchodzi wiekopomna zmiana tego stanu? To pytanie – a dla wielu obawa - zrodziło się po doniesieniach, że MSWiA pracuje nad ustawą regulującą funkcjonowanie OSP. Wedle niektórych założeń, które przenikają do publicznej przestrzeni – wieszczyć to może nadchodzący – jak to niektórzy alarmują - koniec OSP w obecnej formie – bo te miałyby zostać przekształcone w tzw. jednostki ratowniczo – gaśnicze. Te, którym by się to nie powiodło nie brałyby udziału w akcjach gaśniczych. Mogłyby zajmować się edukacją.
46 jednostek OSP funkcjonuje w powiecie pleszewskim (plus jedna niezrzeszona w związku). Służy w nich ok. 2.000 ochotników.
Co z mundurami i szkoleniami?
Jakie jeszcze zmiany miałyby dotknąć OSP? Otóż część druhów miałaby zostać przemianowana na ratowników gaśniczych – pozostających w tzw. gotowości w remizach. Ponadto pojawiają się informacje, że ochotników pozbawiono by mundurów, a także darmowych szkoleń, za które miałyby płacić gminy. No i podlegaliby wojewodzie i komendantom wojewódzkim PSP. A na co mogliby liczyć po ewentualnych zmianach? M.in. na pieniądze. Konkretnie na dodatek za tzw. wysługę lat. Jak precyzują to przedstawiciele MSWiA – chodzi o wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego, dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych. To miałaby być forma uhonorowania. Ponadto uregulowano by w końcu status ochotników – bo dziś to jedyna grupa służb, która takiego statusu nie ma.
A jak na forsowane przez MSWiA zmiany reagują druhowie i druhny? Co mają w tej kwestii do powiedzenia szefowie jednostek w naszym powiecie? O tym przeczytacie w "Życiu Pleszewa".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.