Reklama

Pleszew. Ważą się losy OSP. Co się stanie ze strażakami?

Opublikowano: sob, 22 maj 2021 08:00
Autor: | Zdjęcie: OSP Dobrzyca

Pleszew. Ważą się losy OSP. Co się stanie ze strażakami? - Zdjęcie główne

Ważą się losy OSP. Co się stanie ze strażakami? | foto OSP Dobrzyca

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy to koniec strażaków – ochotników? Co się stanie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi? Czy zamiast druhów w mundurach - będziemy mieli ratowników gaśniczych pozostających w tzw. gotowości w remizach. Czy może odwrotnie – w końcu, po latach oczekiwań – uda się uregulować pracę ochotników i traktować ich na równi z innymi służbami?

Zawsze gotowi, by ratować życie i dobytek. W chwilach zagrożenia czy klęsk żywiołowych – ich mundury widać z daleka. Ochotnicze Straże Pożarne – bo o nich mowa - wpisały się w nasz krajobraz na stałe. To jednostki aktywne lokalnie, z wieloletnią tradycją – bez których nie wyobrażamy sobie dbałości o nasze bezpieczeństwo. Mało tego – nawet nie pomyślimy, że jakaś impreza mogłaby się odbyć bez druhów. Taka jest nasza rzeczywistość od pokoleń. 

Pleszew. Koniec OSP?

Czy nadchodzi wiekopomna zmiana tego stanu? To pytanie – a dla wielu obawa - zrodziło się po doniesieniach, że MSWiA pracuje nad ustawą regulującą funkcjonowanie OSP. Wedle niektórych założeń, które przenikają do publicznej przestrzeni – wieszczyć to może nadchodzący – jak to niektórzy alarmują - koniec OSP w obecnej formie – bo te miałyby zostać przekształcone w tzw. jednostki ratowniczo – gaśnicze. Te, którym by się to nie powiodło nie brałyby udziału w akcjach gaśniczych. Mogłyby zajmować się edukacją. 

46 jednostek OSP funkcjonuje w powiecie pleszewskim (plus jedna niezrzeszona w związku). Służy w nich ok. 2.000 ochotników. 

Co z mundurami i szkoleniami?

Jakie jeszcze zmiany miałyby dotknąć OSP? Otóż część druhów miałaby zostać przemianowana na ratowników gaśniczych – pozostających w tzw. gotowości w remizach. Ponadto pojawiają się informacje, że ochotników pozbawiono by mundurów, a także darmowych szkoleń, za które miałyby płacić gminy. No i podlegaliby wojewodzie i komendantom wojewódzkim PSP. A na co mogliby liczyć po ewentualnych zmianach? M.in. na pieniądze. Konkretnie na dodatek za tzw. wysługę lat. Jak precyzują to przedstawiciele MSWiA – chodzi o wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego, dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział w akcjach gaśniczych. To miałaby być forma uhonorowania. Ponadto uregulowano by w końcu status ochotników – bo dziś to jedyna grupa służb, która takiego statusu nie ma.

 

A jak na forsowane przez MSWiA zmiany reagują druhowie i druhny? Co mają w tej kwestii do powiedzenia szefowie jednostek w naszym powiecie? O tym przeczytacie w "Życiu Pleszewa". 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy