Reklama

Pojemniki zamiast worków. Ważna zmiana dla mieszkańców Czermina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pojemniki zamiast worków. Ważna zmiana dla mieszkańców Czermina - Zdjęcie główne

pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czermin wprowadza zmiany w sposobie segregacji. Chodzi o odpady biodegradowalne.

To ważna zmiana dla mieszkańców gminy Czermin. Zmienia się sposób segregacji odpadów biodegradowalnych. Otóż od 1 marca nie będą mogli wystawiać bioodpadów w workach, jak to było do tej pory. Tego rodzaju nieczystości będą musieli gromadzić wyłącznie w brązowych pojemnikach – do tego przeznaczonych. A to oznacza, że muszą się w nie zaopatrzyć.

- Po odbiór pojemnika może zgłosić się osoba, która nie zadeklarowała, że posiada  kompostownik. Pojemniki odebrać można w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Czerminie, Czermin 1B - informują urzędnicy z Czermina. 

Kiedy odbiorą brązowe pojemniki?

Przypomnijmy. Umowa z firmą odbierającą odpady z posesji w gminie Czermin obowiązywała tylko do końca roku. Dlatego samorząd ogłosił przetarg, który miał wyłonić nowego wykonawcę. Niestety, trzeba było go unieważnić. Dlaczego?

Złożona została tylko jedna oferta. I znacznie przekraczała możliwości finansowe gminy. Przetarg ostatecznie udało się pomyślnie rozstrzygnąć pod koniec grudnia. Śmieci z posesji zabierać będzie ponownie przez najbliższy rok firma ZGO Nova z Witaszyczek (zaproponowała kwotę 598.743,90 zł)

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych z posesji w gminie Czermin będzie obowiązywał do końca 2023 roku. Warto wiedzieć, że najbliższy odbiór odpadów biodegradowalnych, czyli brązowych pojemników na terenie gminy Czermin zaplanowano na 22 marca. 

Co ważne, warto zwrócić uwagę na zasady zabierania śmieci. Ich nieprzestrzeganie będzie się wiązało z poważnymi konsekwencjami. Kubły i worki z odpadami właściciele posesji są zobowiązani wystawić do godz. 7.00 rano. Władze gminy apelują, aby nie wrzucać do pojemników na odpady zmieszane tych biodegradowalnych czy takich pochodzących z budowy, remontów oraz demontażu.

Zabronione jest także pozbywanie się w ten sposób  kamieni, gorącego popiołu, błota, lodu czy innych nieczystości podlegających segregacji wg. regulaminu utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy.

- Stwierdzenie przez ekipę wywozową ww. odpadów w pojemniku będzie skutkowało nieodebraniem tych śmieci - przestrzegają urzędnicy. Kubeł nie zostanie zabrany również wtedy, kiedy będzie zbyt ciężki. 

 

Co można wrzucić do brązowego pojemnika? 

Do brązowego pojemnika wrzucamy:

 • odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki),
 • gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę,
 • liście, kwiaty,
 • trociny, korę drzew,
 • resztki jedzenia.
Nie wrzucamy:

 • kości zwierząt,
 • odchodów zwierząt,
 • popiołu z węgla kamiennego,
 • leków,
 • drewna impregnowanego, płyt wiórowych i z MDF,
 • ziemi i kamieni,
 • innych odpadów komunalnych ( w tym niebezpiecznych). 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy