Reklama

Postanowienia noworoczne. Robicie czy jednak nie? [ANKIETA]

Opublikowano:
Autor:

Postanowienia noworoczne. Robicie czy jednak nie? [ANKIETA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Postanowienia noworoczne robi większość z nas - Nowy Rok jest bowiem dla nas jak czysta kartka papieru. Niezapisana, niezamalowana, idealna do wypełnienia właśnie noworocznymi postanowieniami. Tylko dlaczego tak trudno ich dotrzymać?

Postanowienia noworoczne są, zdaniem psychologów, naszą odpowiedzią na nadejście Nowego Roku, który traktujemy jako symbol, pierwszy dzień naszego nowego (i w domyśle lepszego) życia. To, co nie udało się w mijającym roku, z pewnością nadrobimy. Jednak jak pokazuje doświadczenie, z postanowień noworocznych najczęściej pozostają tylko słowa.

Według statystyk jedynie co 20-ta osoba, która wyznacza sobie noworoczne cele, w stu procentach dotrzymuje wszystkich postanowień. Być może wynika to ze zbyt dużych oczekiwań i wymagań, które sobie stawiamy. Porywanie się z motyką na słońce rzadko kiedy się udaje. Umiejętna ocena własnych możliwości, to jeden z ważniejszych elementów skutecznego planowania i wprowadzania w życie zmian.

Co więc zrobić, by swoich postanowień noworocznych dotrzymać? Przede wszystkim, nie postanawiajmy czegoś, co jest niemożliwe do zrealizowania (rzucam palenie od 1 stycznia, do końca zimy schudnę 30 kilo, w ciągu paru miesięcy opanuję język japoński). Takie obietnice nie mają sensu, a trudność ich wykonania może nas jeszcze bardziej demotywować.

Zamiast tego postanówmy sobie coś, co na 90 proc. zrealizujemy (OGRANICZĘ palenie, ZACZNĘ naukę obcego języka, ZAPISZĘ się na kurs tańca). Jeśli uda nam się to wykonać, nasza samoocena zdecydowanie wzrośnie, a my będziemy mogli stawiać przed sobą coraz trudniejsze zadania. Siła noworocznych postanowień nie leży w natychmiastowym efekcie, ale w zmianie sposobu myślenia i w motywacji do podjęcia owocnego wysiłku. - Większość zmian w naszym życiu dokonuje się nie w wyniku nagłego zdarzenia, tylko w wyniku naszej pracy. 
Postanowienie noworoczne kieruje uwagę na jakiś cel, np. będę biegać i nawet, jeśli tego nie wykonam od razu, to już ruszył proces. Pewnego dnia pojawi się też jego efekt. Jeśli komuś bardzo zależy, to na pewno mu się uda.

A wy robicie postanowienia noworoczne? Napiszcie JAKIE i weźcie udział w naszej ankiecie!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE