Reklama

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na ogromne kary

Opublikowano:
Autor:

Prowadzisz cudze auto bez OC? Narażasz się na ogromne kary - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zdarza Ci się prowadzić cudze auto? Jeśli tak, przed jazdą koniecznie sprawdź czy pojazd ten posiada ważne ubezpieczenie OC. Brak aktualnej polisy może Cię słono kosztować.

Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, około 110 tys. spośród wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów nie ma ważnego ubezpieczenia OC. Szanse na to, że ktoś użyczy nam do użytku pojazd bez obowiązkowej polisy są wydają się więc niewielkie. Jednak konsekwencje spowodowania wypadku takim autem będą już ogromne.

W takim przypadku będziesz musiał, solidarnie z właścicielem pojazdu, ponieść finansowe konsekwencje za skutki kolizji. Jak duże mogą być to koszty? W skrajnych przypadkach mogą one przekroczyć aż 1 milion złotych! Co istotne, dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, lecz również motocykli, motorowerów czy ciągników rolniczych.

Wynika to z przepisów o regresie ubezpieczeniowym. W razie wypadku spowodowanego przez kierującego pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC, jego ofiary otrzymują odszkodowanie od wspomnianego już UFG. Następnie, Fundusz występuje o zwrot wypłaconej kwoty do posiadacza nieubezpieczonego. Jeśli w momencie wypadku nie kierowała nim inna osoba, wówczas także do kierowcy.

- Ważna polisa OC nie tylko umożliwia ofiarom wypadków uzyskanie odszkodowania. Jest także zabezpieczeniem majątku właściciela pojazdu. Brak ubezpieczenia OC i wynikające z tego konsekwencje mogą całkowicie zrujnować życie, powodując ogromne długi. Warto o tym pamiętać wsiadając za kierownicę każdego pojazdu nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego granicami – radzi Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC mfind.pl

Tylko w 2016 roku UFG rozpoczął ponad 4 tysiące nowych spraw regresowych. W sumie prowadzonych jest około 16 tysięcy postępowań na łączną kwotę 211 mln złotych. Średnia wysokość regresu ubezpieczeniowego wynosi blisko 13 tys. złotych, czyli ponad 10-krotnie więcej, niż średnia cena ubezpieczenia OC. Ale zdarzają się regresy w wysokości przekraczającej nawet 1 mln złotych!

W 2013 roku rekordzista musiał zwrócić UFG aż 1,6 miliona zł. Jeszcze więcej miał do zapłacenia pewien kierowca, który autem bez polisy OC spowodował wypadek za granicą. Jego dług wyniósł blisko 3 miliony złotych. Obaj mogli tego uniknąć w bardzo prosty sposób - wystarczyło kupić polisę OC. Pojawia się jednak pytanie: gdzie szukać ofert? W kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych mfind.pl znajdziesz nie tylko najtańszą polisę OC, ale także ubezpieczenie AC najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE