Reklama

Ranking finansowy samorządów 2021. Jak wypadły gminy z powiatu pleszewskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ranking finansowy samorządów 2021. Jak wypadły gminy z powiatu pleszewskiego? - Zdjęcie główne

Jak wygląda kondycja finansowa naszych gmin i powiatu? Pod koniec kwietnia opublikowano „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak wygląda kondycja finansowa naszych gmin i powiatu? Pod koniec kwietnia opublikowano „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”.

„Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”

„Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021” to publikacja, którą przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Idea wspomnianego badania zrodziła się dzięki Europejskiemu Kongresowi Samorządów oraz Forum Ekonomicznemu (kolejna edycja Forum planowana jest w Karpaczu w dniach 6-8 września).

Wspomniany dokument analizuje wiele wskaźników – m.in. ile wydatków z budżetu przeznaczanych jest bezpośrednio na inwestycje, jaki udział mają pieniądze pozyskiwane z Unii Europejskiej czy relację między zobowiązaniami a dochodami. W skrócie: sprawdzana jest kondycja finansowa naszych gmin oraz powiatów.

Warto zaznaczyć, że tegoroczny raport jest szczególny – jak zaznacza się na wstępie – obrazuje rzeczywistość, w jakie przyszło się zmierzyć samorządom w trudnych czasach.

- Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych – komentuje we wstępie Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.

Jak zaznacza, ranking daje konkretne instrumenty do oceny każdej władzy.

- Można z pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które istnieją ledwie 30 lat po raz kolejny, udowodniły swoją żywotność i efektywność. „Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021”, który prezentujemy Państwu, daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw – opisuje dalej w publikacji.

W „Rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce 2021”, wzorem poprzednich lat, dokonano podziału na kategorie gmin – rozróżniono m.in. gminy miejsko-wiejskie czy wiejskie, także powiaty.

W sumie przebadano aż 2.791 samorządów (gminy wiejskie – 1.533, gminy miejsko-wiejskie – 642, gminy miejskie – 236, miasta na prawach powiatu – 66, powiaty ziemskie – 314).

Pozyskane dane pochodziły bezpośrednio z Regionalnych Izb Obrachunkowych (według stanu na koniec IV kwartału 2021 rok).

No dobrze, jak wypadły nasze gminy?

„Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021” - wyniki z powiatu pleszewskiego

W kategorii gmin miejsko-wiejskich mamy trzech „reprezentantów” – Pleszew, Dobrzycę i Chocz.

Najlepiej poradziła sobie „stolica” naszego powiatu – Pleszew znalazł się na setnym miejscu w całej Polsce (na 642 przebadane w tej kategorii samorządy). W połowie stawki znalazła się Dobrzyca – na 308. miejscu, najgorzej z kolei wypadł Chocz – znajdując się na ostatnich pozycjach – 640. miejsce na 642 przebadane.

Wśród gmin wiejskich najlepiej wypadł Gołuchów – zajął 400. miejsce w Polsce (na 1.533 w swojej kategorii). Na dużo dalszych pozycjach znalazły się z kolei gminy Czermin (1325. miejsce) oraz Gizałki (1364. miejsce).

Powiat pleszewski w swojej kategorii znalazł się z kolei na miejscu 206 – na 314 przebadanych.

Burmistrz Pleszewa, który wypadł najlepiej ze wszystkich naszych samorządów, cieszy się ze wspomnianego wyniku.

- Taki wynik oznacza, że racjonalnie gospodarujemy budżetem Miasta i Gminy Pleszew – komentuje krótko Arkadiusz Ptak.

Wcześniej – podczas spotkań z mieszkańcami na zebraniach wiejskich i osiedlowych – podkreślał jednak – przy okazji wskazywania na wysokie miejsca Pleszewa w innych rankingach – że do każdego z nich podchodzi mimo wszystko ostrożnie.

– Zawsze można bowiem pokazać inny ranking, w których Pleszew wypadnie bardzo słabo – mówił burmistrz.

Warto przy okazji jednak zaznaczyć, że finanse naszych samorządów w dużej mierze kształtowane są poprzez decyzje samego rządu - m.in. poprzez kolejne zobowiązania, jakie rząd nakłada na samorządy, o czym wielokrotnie mówili już także nasi wójtowie, burmistrzowie czy starosta.

W dużej mierze chodzi m.in. o dopłaty do oświaty - subwencja jest bowiem niewystarczająca a koszty z roku na rok diametrlanie rosną.

Oto wyniki samorządów z powiatu pleszewskiego - w „Rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce 2021” 

Gmina miejsko-wiejska:

Pleszew – 100. miejsce (wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji) – na 642 gminy

Dobrzyca – 308. miejsce (bez zmian) – na 642

Chocz – 640 miejsce (spadek) – na 642

Gminy wiejska:

Gołuchów – 400. miejsce (wzrost) na 1.533

Czermin – 1.325 miejsce (spadek) na 1.533

Gizałki – 1.364 miejsce (spadek) na 1.533

Powiaty ziemskie:

Powiat pleszewski – 206. miejsce (wzrost) na 314

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy