Reklama

Ruszają kontrole szamb w Gizałkach. Kiedy do mieszkańców zapukają urzędnicy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszają kontrole szamb w Gizałkach. Kiedy do  mieszkańców zapukają urzędnicy? - Zdjęcie główne

Ruszają kontrole szamb w gminie Gizałki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy, których posesje nie są podłączone do kanalizacji, muszą liczyć się z tym, że do ich domów zapukają urzędnicy. Chodzi o kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Co będzie sprawdzane?

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy, które nakładają na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki. Chodzi o gospodarkę ściekową.  Samorządy mają obowiązek przeprowadzenia pełnej inwentaryzacji przydomowych oczyszczalni ścieków i szamb na terenie danej gminy. Przede wszystkim - sprawdzenie, czy właściciel danej nieruchomości ma w ogóle podpisaną umowę z firmą, która wywozi nieczystości na danym terenie.

Ta sprawozdawczość oraz inspekcje mają jeden główny cel: wyeliminować sytuacje, gdy ścieki są odprowadzane nielegalnie - np. do rowu, na pole czy do rzeki. 

Kontrole szamb w gminie Gizałki 

Kontrole w tym zakresie zapowiedziały już m.in. władze Pleszewa czy Czermina. Teraz komunikat w tej sprawie wydał również gizalski urząd. Na co muszą przygotować się mieszkańcy?

- Gminy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji zbiorników bezodpływowych („szamb”) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. W związku z powyższym właściciele nieruchomości, którzy jeszcze nie zgłosili zbiornika bezodpływowego („szamba”) lub przydomowej oczyszczalni ścieków proszeni są o zrobienie tego niezwłocznie - zapowiadają urzędnicy z Gizałek. 

Zgłoszenia należy dokonać na specjalnym druku dostępnym m.in. na stronie internetowej miejscowego urzędu w terminie do 20 marca 2023 roku. 

Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z przepisami ww. ustawy, właściciele nieruchomości są obowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej – do wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.

- Usługi wywozu nieczystości ciekłych lub osadów z oczyszczalni mogą być wykonywane przez firmy posiadające zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Każdy właściciel nieruchomości jest obowiązany udokumentować korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy i dowodów opłaty za usługi - wskazują. 

Kontrole na terenie gminy Gizałki ruszą 3 kwietnia.

- Podczas kontroli właściciel nieruchomości zobowiązany jest do okazania zawartej umowy z przedsiębiorcą odbierającym nieczystości ciekłe oraz dowodów potwierdzających uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury) uprawnionym pracownikom Urzędu Gminy Gizałki. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków z szamba i osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni - przypominają pracownicy urzędu. 

Co z kolei, jeśli nie posiadamy umowy na wywóz nieczystości?  Musimy się liczyć z konsekwencjami i to dotkliwymi. Jeżeli nie będziemy w stanie udowodnić, że legalnie pozbywamy się nieczystości, wówczas grozi nam wysoka grzywna – nawet do 5 tys. zł, jeśli wniosek zostanie skierowany do sądu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy